ATAYOLU

Published in Turkey - Social interactions and entertainment - 09 May 2016 03:49 - 23

http://www.giresunhaberal.com/rler/images/topalosmanaga.jpg


Topal Osman Ağa bir Türk yiğididir, vatanı için ülkesi için bir çok zorluğa göğüs germiş Atatürk' ün canını emanet ettiği fedaisidir..!

Karadeniz topraklarından rumları, ermenileri def eden bir Karadeniz Fırtınasıdır..!

Aşağı da Topal Osman Ağa'm hakkın da bilgileri okumanızı tavsiye ederim...

Osman Ağa, Giresun´un Hacıhüseyin mahallesindeki Ferudunzadeler ailesindendir. Babası Hacı Mehmet Efendi, Annesi Zeynep hanım olup ailesi ticaret ile uğraşmakta idi. 1912 yılında balkan savaşı başladığına Osman Ağa ticaret işi ile uğraşmakta idi, babası askerlik bedelini ödemesine rağmen O gönüllü birlik oluşturarak savaşa katıldı. Savaşta göstermiş olduğu başarılarından dolayı Yarbaylık rütbesine kadar yükseldi. Bu savaşlarda sağ dizinden yaralanarak Gazi ünvanını aldı. Giresuna döndükten sonra 1.Dünya savaşına katılmış,Batum ve Harşit çayında Ruslara karşı savaşarak, Rusların Harşit çayını geçmelerini engelleyerek Tirebolunun işgalini önlemiş. 


          Mondros Mütarekesinden sonra Belediye başkanı olmuş, Uzun yıllar bereber yaşayan Ermeni ve Rum işgalci çetelerinin belini gönüllüler kurarak kırmış. Bu Rum ve Ermeni işgalci çeteler,Osmanlı hükümetine Osman Ağa´yı şikayet ederek hakkında tutuklama kararı çıkarttırmışlar, Bunun üzerine Osman Ağa, Şebinkarahisar bölgesine yerleşmiş. 

          8 Mayıs 1919 tarihinde Yunan Kızılhaç heyetini taşıyan bir Yunan gemisi Giresun´a gelir. Heyet 11Mayıs 1919 tarihinde Taşkışla´ya beyaz renkli Yunan Kızılhaç Bayrağını asar, 5 Haziran 1919 Tarihinde ise Pontus bayrağını asarlar. Bu olaylar üzerine Osman Ağa , Harekete geçerek arkadaşları ile birlikte işgalcilerin bayraklarını indirip, yerlerine Türk bayrağını asarlar. 

http://www.samsunhaberci.com/wp-content/uploads/2014/04/osman-pamuko%C4%9Flu1.jpg

          Osmanlı hükümeti tarafından affedilen Osman Ağa; İzmir ilinin Yunanlılar tarafından işgal edilmesi üzerine, 17 Mayıs 1919 tarihinde Giresun´da büyük bir miting düzenleyerek işgalci devletleri ve göz yumanları protesto etmiştir. 

          29 Mayıs 1919 tarihinde Havza´da Mustafa Kemal Atatürk ile gizlice buluşmuş. Bu buluşmadan sonra Atatürk´den aldığı emirler doğrultusunda hareket etmiş, ayrıca bu emirler kendisine güç verdiği için daha rahat hareket etmeye başlamış. 

          Erzurum Kongeresine Dr Ali Naci DUYDUK ve İbrahi Hamdi Bey´i temsilci temsilci olarak göndermiş. Giresun Askerlik Şubesi Başkanı Hüseyin Avni Alpaslan ve Jandarma Komutanı Hamdi Bey ile anlaşarak,Eylül 1920´de Giresun gençlerinden oluşan ´GİRESUN GÖNÜLLÜLER TABURU´nu kurmuştur. 

          Kurulan bu tabur ilk önce Ermeni saldırılarında görev almış. 12 Kasım 1920´de Osman Ağa Mustafa Kemal ATATÜRK ile tekrar buluşmuş, Atatürkün korunması içi önce yanındaki on kişiyi, Daha sonrada Giresundan topladığı 100 kişilik muhafız gurubunu Ankara göndermiş. Bu şekilde Atatürkün ilk muhafız birliği Giresunlulardan kurulmuş. 

          Giresun´da GEDİKKAYA isimli bir gazete çıkartarak, Milletin milli şuurun´un oluşmasını sağlamaya çalişmiş. Bu çalışmaları art niyetli kişiler tarafından engellenmeye çalışılmış. 

          Giresun Müdafa-i Milliye Başkanı ve Belediye Başkanı sıfatıyla Kasım 1920´de Ankaraya gitmiş,Gerakli emirleri aldıktansonra Giresuna dönerek, 12 Ocak 1921 tarihinde 42. ve 47. Gönüllü Alayların kurulması çalışmalarını başlatmış. 

          Mart 1921´deki Koçgiri ayaklanması Topal Osman Ağa komutasındaki 47. Gönüllü Alayının büyük katkıları ile bastırılmıştır. 

http://i.hizlir.com/57ZW4d.jpg

          Çorum-Merzifon-Tokat ve Samsun havalisinde Rum ve Ermeni çetelerini tamamen kaldıran Osman Ağa , komutasındaki Gönüllü Alyı ile birlikte Sakarya savaşına katılmıştır. Bu savaşta 42. Alay, Tirebolu´lu Binbaşı Hüseyin Avni Bey Komutasında büyük kahramanlıklar göstermiştir, Taşlıtepe sırtlarını kanlarının son damlasına kadar savunmuşlar.Bu alayın tamamını şehit veren Osman Ağa, Mangaltepe sırtlarında büyük kahramanlıklar göstermiştir. 

          Trabzon milletvekili Ali Şükrü beyin ölümünden sorumlu tutulmuş, 2 Nisan 1923´de çıkan bir çatışmada 40 yaşında iken vefat etmiştir..

http://www.serander.net/galeri/data/media/8/osmanaga_anitmezar.jpg

Mezarı Giresun Kalesindedir...

         
http://www.aga-online.org/worship/images/TopalOsman.jpg

Ruhun şad mekanın cennet olsun cesur insan...!

Support

Comments (23)

pirinç
ikinç
üçünç
dördünç
voted
Atatürkün muhafızı Topal Osman
Allah ondan ve askerlerinden razı olsun inşallah....
oylandı o7
ruhu şad olsun
@Ferdi Carrefour Allahtan pirinçleri durdurmuşsun xd
Allah rahmet eylesin, Ağamızı peygamber komşusu eylesin.
Ali şükrü beyi Atatürk e kötü laf veya iftira atması sonucu öldürmüştür buna benzer bişey duymuştum aslını bilen var mı
@Frank Underwood sen ne kullanıyon kafa sende bu saatler de gidik de Wink
o7 voted
@Frank Underwood o salya akan ağzını topla bir kere - ne olduğu belirsiz suikastçi- dediğin bir vatan sever hakkın da doğru konuş ne olduğu belirsiz ancak senin gibi üç kuruşluk zavallılar olabilir..!
o7 voted
@Frank Underwood hadi uza Kazım Karabekir paşa ile Topal Osman Ağa yı kıyaslayan bir örümcek beyinli sen varsındır ülke de ikisi de birbirinden farklı cepheler ve rütbeler de devletin Yarbay ünvanı gazi ünvanı verdiği bir Türk yiğidine katil demek ancak senin gibi zavallı insancıklara yakışır bana hakaret edebilirsin ama saygı duyduğum değerlere edemessin örümcek beyinli
KARA ZIPKALILAR... MUSTAFA KEMAL DÜŞMANIN AÇTIĞI GEDİĞE BAKTI VE SÜNGÜ HUCUMU İLE DÜŞMANI ESKİ MEVZİLERİNE GÖNDERME EMRİNİ VERDİ.. DEDİLER YEDEKTE ASKER YOK PAŞAM BİRTEK GİRESUNLU OSMAN AĞA VE ASKERLERİ KALMIŞTIR MUSTAFA KEMAL SÜNGÜLERİNİ TAKIP HUCÜM ETSİNLER DEDİLER SÜNGÜLERİ YOKTUR PAŞAM SÜNGÜ YERİNE BELLERİNDEKİ EĞRİ BIÇAKLARI ÇEKTİLER... HORON OYNAR GİBİ GİTTİLER SAVAŞMAYA....
Ben mezarına gitmiştim giresun kalesi gerçektrn güzel bir mekan ve mezarıda en tepede sayılabilecek bir yerde Smile Ruhun şaad mekanın cennet olsun Osman agam Smile
Mekanı cennet olsun o7
@MCagri evet dotum dediğin gibi
vv
v