TheTruth

Kinyas - Newspaper from Turkey -

Published in Turkey - Political debates and analysis - 04 May 2016 15:19 - 13

Merhaba arkadaşlar,

Başkan adaylarımıza sorular sorup düşüncelerini sizlerle paylaşmanın, seçim öncesi doğru karar vermenize yardımcı olacağını düşündüm. BilgeLider sağolsun vakit ayırıp sorularıma cevap verdi. Diğer adayımız sanıyorum fazlasıyla yoğun, cevaplarını alamadım malesef.

Buyrun.

1- Sizi kısaca tanıyabilir miyiz? Oyuna nasıl başladınız? Başkanlık için artı olacağını düşündüğünüz özellikleriniz neler? (Yabancı dil, vs)

İsmim Mesut. 20 yaşındayım, Ankara Gazi Üniversitesi nde öğrenciyim. Reel hayatta siyasetle iç içeyim. Mevcut üyesi bulunduğum parti ve yan kolları bünyesinde uzun zamandır faaliyet gösteriyorum. 1 yıl Erepublik oynadım, bu süre boyunca uzun süre kabinelerde yer aldım. Devlet yönetiminde tecrübe sahibiyim. Akabinde eRep ten sıkıldım ve yaklaşık 2-3 ay önce hesabımı sattım. 24 Nisan da da bu oyuna başladım. Oyuna başladığım günden beri ülkenin ekonomik, siyasi ve askeri durumunu has bir şekilde irdeledim ve çıkarımlarda bulundum. Oyun dinamiklerine zaten tamamiyle hakimim. Özellikle de ekonomi alanında kendime güvenirim. Ve benim için her şeyden önemlisi birlik ve beraberliktir. Bugün diğer aday Kinsc ile rakibiz. Ama seçim sonuçları her ne olursa olsun, sonrasında rakip değil ekip olarak hareket edeceğiz. Bu tüm eTürkiye için geçerli. Tüm eTürkiye halkı topyekün müşterek duygular çerçevesinde bir ekiptir ve yegane amacımız ülkemizi mümkün olan en yüksek mertebeye çıkarmaktır.

2- Herkesin merak ettiği konu ittifaklar. Bu konuda ne gibi çalışmalarınız olacak, görüşleriniz neler?

Bildiğiniz gibi şu an eDünya da boy gösteren iki önemli ittifak var. Bunlar TRS ve ECLİPSE ittifakları. TRS zaten düşman blok. Bu bloğun karşısındaki ECLİPSE ise, eTürkiye nin dostlarını barındırıyor. ECLİPSE ittifakı üyeleleri olan Ukrayna, Litvanya, Gürcistan, Almanya gibi ülkelerle MPP miz var. Benim düşüncem, bu ittifaka dahil olup ittifakın daha da sağlamlaştırmak ve TRS ye karşı üstün duruma gelmek. Ama tabi, eğer seçilirsek mevcut dışişleri bakanımızdan alacağımız bilgilere göre bu konudaki yol haritamız daha da netlik kazanacak. Takdir edersiniz ki, devlet sırrı niteliği taşıyan bazı diplomatik bilgilere haiz olmadan bu konuda şimdiden kesin bir yol haritası çizmek imkansızdır.

3- Ülkedeki en büyük problem olarak neyi görüyorsunuz?

Bildiğiniz gibi ülkemiz şu an eDünya nın en kalabalık ülkesi. Devam edenen babyboomların artması durumunda, eTürkiye potansiyel olarak eDünya da süper güç olabilecek duruma gelebilir. Tabi bu varolan nüfusu azami derecede efektif olarak kullanabilmemize bağlı. Lakin biz bu nüfusu şu an tam anlamıyla kullanamıyoruz. Milli Eğitim Bakanlığımız bu dönem harikulade çalışmalar yaptı. Bu çalışmaların aynı ret ve titizlikle devamı sonucunda var olan potansiyeli daha iyi değerlendirebileceğimizi umuyorum. O yüzden seçim programımda da belirttiğim gibi, seçilirsek MEB e büyük ihtimam göstereceğiz. Zira benim nezdimde en büyük problem var olan potansiyeli sahaya tam olarak yansıtamamaktır. Tabi sahaya yansıtmak derken, burada diplomatik ilişkiler de önemli. Ama şimdiki konumuz bu değil.

4- Ülkeye yeni oyuncular kazandırmak adına herhangi bir projeniz var mı? Mevcut babylerimiz için planlarınız neler?


Yukarıda da dediğim gibi, Milli Eğitim Bakanlığı na ciddi manada bir kaynak ayıracağız ve iyi bir ekip oluşturarak organize bir şekilde çalışacağız. Öncelikle ekmeksiz beybi bırakmayacağız. Ve gerekirse tüm beybilerimiz ile birebir iletişim kurarak, oyunu daha iyi kavrayabilmeleri ve doğru gelişebilmeleri adına onlara maddi manevi yardımlarda bulunacağız. Seçilmemiz durumunda, projeler daha ayrıntılı bir şekilde ilgili bakanımız tarafından duyurulacaktır. Yeni oyuncular kazandırma konusuna gelince, bir tanıtım ekibi oluştururacağız ve çeşitli mecralarda eÜlkemize yeni vatandaşlar çekmek için tanıtım faaliyetlerinde bulunacağız.

5- Oyunun mevcut durumu ve geleceği hakkında ne düşünüyorsunuz?

Oyunun henüz 4 aylık bir geçmişi var. İnsanlar oyunu yeni yeni tanıyor. Ve an itibariyle de güzel bir ivme kazanmış durumda. Adminlerin oyun üzerinde yapması muhtemel bazı yeniliklerin de hayata geçmesi durumunda, daha da zevkli hale geleceğini umuyorum. Ve ülkelerin nüfusları arttıkça, ülkeler arası rekabet de had safhaya çıkacaktır. Bu aynı zamanda ülkelerin içişlerinde de rekabete yol açacak, siyasi modül daha da önemli bir duruma gelecektir. Umarım özellikle bu iç rekabetler bizim ülkemizde diğer oyundaki gibi değil de, daha yapıcı çerçevelerde gerçekleşir.

Vakit ayırdığınız için teşekkürler.

FU

Support

Baba VossSvsLeereaswonKapganHan

Comments (13)

voted
V + Başarılar Dilerim
voted
V başarılar
Voted basarilar
v başarılar
Elinize emeğinize sağlık, teşekkürler, başarılar
Başarılar dilerim.
Başarılar
o/
Başarılar dilerim
a
v