Kuman Times

Published in Turkey - Political debates and analysis - 15 Jan 2016 11:25 - 30

Merhaba değerli eTürkiye halkı, 

Öbür oyundan gelen bir çoğumuz kurulmuş bir ülkede oyuna başlamış, eski tartışmaların uzantılarının içerisine girmiş ve ahenksiz bir ülkenin yönetişim problemlerini yaşamıştık. 

Ben o oyunda da belki ağlarkenki hallerinde değil ama emeklerki hallerinde eTürkiye'de oyunda idim. Yapılan çeşitli doğruları destekledim yanlış gördüklerime karşı çıktım. 

Şimdi biraz oradaki tecrübelerimden biraz da kendi bildiklerimden, benzer sorunlar yaşamamak için neler yapmamız gerektiğini dilimin döndüğünce ifade etmeye çalışacağım. Belki bu sayede 1-2 madalya kazanıp ülkenin kuruluşuna daha fazla destek olabilirim :D 

Yapmamız gerekenler

1- Süratle bir komün kurulmalı ve ülkenin kalkınması için kişisel çıkarımızı bir kenara bırakarak elimizden geldiğince ortak çalışmalıyız. Başlarda elimize az geçecektir belki ama ileride ülke büyüdükçe özel sektör de etkin olabilecek ve daha güçlü bir ülkede faaliyet gösterebileceğiz. Unutmayalım ki bu oyun her şeyden önce askeri bir oyun ve hızla kuvvetlenip toprak kazanmak en mantıklısı olacaktır. Bu nedenle sistemli bir şekilde bir araya gelmeli ve az ama öz maaş alarak devletin stoklarını arttırmasına destek olmalıyız. Bunu bedeni vergi gibi düşünebiliriz. 

2- Şimdilik tek bir parti ve tek bir ordu olması en ideali ancak burada çok sesliliği arttıracak şekilde örgütlenmeli, bir başkan diktatoryasının oluşmasını engellemeliyiz. ( şu anda bu yönde bir gidişat yok ama olursa diye yazayım dedim. ) Bunun için en ideali çok sesliliği arttıracak bir forumun kurulması olacaktır. Öbür oyunda çok denedik ama beceremedik bu oyunda daha başlarda forum işine girelim daha sonra oyuna sonradan katılanlar da uyum sağlayacaktır. 

3- Askeri olarak mutlaka güçlenmeliyiz. Str binalarınızı kuvvetlendirin şahsi paralarınızla ekonomiyi de devlete bırakın başlarda ileride cephelerde şov yaparken bu dediklerimi hatırlarsınız :D öbür oyunda 50 şirketi olan adam kar edemiyor ama her gün 10-20 bh alan adamın hali bir başka :D veresiye veren peşin satan gibiler. 

4- Şimdilik bol bol savaşın, şu anda hem level alıyor ve para kazanıyoruz, hem de rütbe alıyoruz, şimdiden ileride division olur diye savaşmamazlık etmeyin. Ağır tank olmaya kafayı koyun :D 

5- Katılımcı olun, makaleleri okuyun makale yazın ve mutlaka ülke yönetimiyle ilgili görüşlerinizi iletin. İleride başka ülkelerde yaşayanlardan olmak istemiyorsanız bugün istediğiniz gibi bir ülkenin kurulmasına katkı koyun. 

6- Ülke olarak mutlaka şeffaf ve hesap verebilir olmalıyız, düzenli aralıklarla devletin parasının ne amaçlarla kullanıldığı açıklanmalı, bu açıklamalar düzgün defter kayıtlarıyla da desteklenmelidir. Şeffaf olmalıyız, yönetenler şeffaf değillerse şeffaflık isteme konusunda ısrarcı olmalıyız. 

Yapmamamız gerekenler. 

1- Saygısızlık yapmamalıyız, farklı şeyler düşünebiliriz fakat bu düşüncelerin ifade edilmesine tahammül etmeli ve her bir bireyi sadece insan olmasından ötürü asgari saygı çerçevesinde değerlendirmeliyiz. Birbirimizi veya görüşlerimizi sevmek zorunda değiliz, ama güçlü bir ülkede refah içerisinde yaşamak istiyorsak mutlaka saygılı olmalıyız. 

2- Saygılı olmalıyız. 

Support

darkking

Comments (30)

pirinç v+s
iran fatihini burada da görebilecek miyiz xd
Uuu beybi Smile
v+s
v+s
oylandı
v+s32
oylandı
başkan komün kurulursa tartışmalar başlar Wink herkes kendi bacağından asılsın
Güzel demişsin Eldar reyiz, Şimdi gelelim cevaplara : 1- Katılıyorum özetle. Önceliğimiz vergi, maaş, eppek-tank piyasa dengesi, MM gibi konularda istikrara yönelik olmalı. Zamanla dengeye oturacaktır elbet ama kısa sürede dengeye oturtmak gerek. 2- Bence tek parti yada tek ordu olup olmaması çok da mühim değil hocam. Eski oyundaki olayları buraya taşıyacak değiliz. He eski oyunun partiler-ordular arasındaki gergin ortamını, problemlerini gündeme getirecek, taşıyacak varsa şimdiden defolsun zaten Cheeky Bana göre erken çok seslilik daha iyidir. 3- Katılıyorum. Yalnız, benim açtığım ingilizce bir makale vardı okuyanlarınız olmuştur. Makalede cevap olarak modun biri ipucu verdi. Ayrıca adminle konuşmamız oldu, net birşey söylememiş olsa da ilerde gelecek division LVL bazlı olmayacak gibi. Dolayısıyla STR ön planda öncelik STR olmalı. 4- Ona da katılıyorum ancak lvl atlayınca FF dolmamasından dolayı, eppek kıtlığı var. Ve oyuna CC girişi pek olmadığından CC kıtlığı da var. Biraz önce irc kanalında 15-20 kişi konuştuk bu konuyu az çok. Misal şahsen birşeyler çabalıyorum. TR piyasasına nasıl CC sokabiliriz gibisinden çabalar içindeyim. Elimden geldiğimce raylar yerine otursun diye piyasaya uygun fiyata ekmek-cc-gold sokmaya çalışıyorum. Vaktini ayıracak, yeri geldiğinde zararını sorgulamayacak arkadaşlar lazım. 5- Herkes elini taşın altına koyacak, oyuna sahiplenecek ki potansiyelini artıralım. Tabi bunda oyun yönetimin ciddiyeti de pay alacak. Bunu da zamanla göreceğiz. 6- Eğer 1. söylediğindeki gibi forum veya benzeri bir ortam oluşturabilirsek şeffaflığı göz önüne rahat koyabiliriz zaten. Benim eyyorlamam bu kadar Kiss
v+s
v
votadonki
votturdum panpa
votturdum benide votturun
Ben kapitalizmden yanayım Smile
bizim gibi bilmezlerede yardım edin sonra baybabomm yapaca diye ugrasmayın millet 200 sub yaparken isim yapmıs arkadaşlar bizleri kimse dikkate almıyor http://www.erevollution.com/en/article/485
bilge adamın hali bi başka...bize en başta biraraya gelebileceğimiz bi yer lazım...
v + s
http://www.erevollution.com/en/article/506
Bu oyun hakikaten kalici olacak mi? Ben ihtimal vermiyorum. Ama desteklerim, sirinsel bir komun kurulsun. Ben de sirin baba olayim.
böyle makaleler yazmayin insanin endorse edesi geliyor ama para yok Smile
voted
v + s güzel haber
vs
v
türkçe yapsınlar şunu yahu
bilin bakalım ben kimim amın feryatları Smile ahahahahaa
onura katılıyorum bu tür oyunlarda ilk komun mekanizması kurulmalı ama kısıtlı bir süre için bu komunde çalışanları devletin ve gelecek hükümetlerin kullanmaması kaydıyla . erepublikde komünde çalışanların kanını emdiler. burada savaşlarda mühimmat desteği savaş desteği bu komünlere ilk yapılırsa haklarından kurtulunur .