Newsweek

Published in Turkey - Warfare analysis - 10 Apr 2016 09:35 - 13

Az önce bizim için çok önemli olan bir savaş atlattık. Güneydoğu Anadoluda süregelen Macar istilasına dik bir duruşla isyan başlatarak tüm kaynaklarımızı buraya katardık. Bu cephe elbette ölüm kalım savaşı değildi. Karşı ittifaka özellikle Macara ve Hırvat a karşı, ne kadar güçlü olduğumuzu ve organize olabileceğimizi göstermek için bir fırsattı. Cepheyi kaybetsek de karşı tarafa bu mesajı verdiğimizi düşünüyorum. Ancak burdan çıkarılması gereken çok fazla ders var:

1- Bu oyun milli duygularla oynanması gereken bir OYUNDUR. Evet bir oyundur! Gerçek dünyada bile askere gitmeye korkup, sosyal medyadan asalım keselim vari ahkam kesen insanların olduğu bir ülkede, bu OYUN en azından dokunsanız patlayacağımız şu günlerde milli duygularımızı bir nebze de olsa okşayabilecek bir fırsat. Bu ordunun, askeri birliklerin komutanlarının ve tecrübeli arkadaşların mesai harcayarak dikkat çektiği hususlara gerekli özenin gösterilmemesi çok üzücü.

Çılgınlar gibi silah dağıtımları yapıldı. Parası olanlar için ucuz silah temin edildi. Ancak yine de arada gördüğüm kadarıyla silahsız vuran arkadaşlar oldu. Sizin açınızdan bakmaya çalışıyorum: elinizdeki helileri vs harcamak istemediniz para yok vs. satmak istiyorsunuz. E be kardeşim ortada ülke kalmayınca kime satacan onları. Sonra satınca kazandığın parayı ne uğruna harcayacan? Artık hırvatın macarın altında ya sığıntı gibi yaşar, rw ler içinde debelenip dururuz, ya da gidip başka ülkede paralı askerlik yapar, oyunun en güzel yanı olan muhabbet ortamını öldürmüş, dolayısıyla oyun zevkini bitirmiş olursun. 

Ötesinde, bugün kullanmayarak sattığın silahlardan elden ettiğin kar, topraklarını geri alarak ülke ekonomisinin ve dolayısıyla senin yaratacağın refahın yanında devede kulak kalıyor maalesef. O yüzden lütfen azcık GENİŞ DÜŞÜNÜN ve BENCİL OLMAYIN.

2-Gerçek hayatta ve yansıması olarak oyunda olması gereken bir gerçek vardır: Dünya çok kutuplu olmak zorundadır! Bugün TRS ittifakı EAGLE ittifakına üstün gelerek toprakları aralarında birer birer paylaşıyor olabilirler. Ancak ortada savaşacak düşman kalmayınca emin olun birbirlerine girecekler. Ufacık sorunlar devasa dertlere dönüşecek ve bu aşamada yeni bir dünya düzeni kurulacak. Yeni kurulacak bu dünya düzeninde ittifak başını çeken devletler için siliniş aşamasında göstereceğimiz dik duruş ve organize askeri yapı çok işimize yarayacaktır.

Deneyimli arkadaşların bir kısmı karamsarlığa düştü silindik diye. Enseyi karartmanın anlamsız olacağını düşünüyorum. Siliniş aşamasındaki bu çabalarımızın bile bir hayra vesile olacağına inanıyorum. Biz yeter ki DİK DURALIM ve ORGANİZE OLALIM. Her şey güzel olacak...

3- Son olarak lütfen TECRÜBELİ ARKADAŞLARIN YÖNLENDİRMELERİNE UYALIM. Emin olun birçoğu zamanlarından, ailelerinden, oyunlarındaki altınlarından ve hatta gerçek hayatlarındaki paralarından fedakarlık yaparak burada bir amaç uğruna didiniyorlar. En azından bunlara saygımızdan...

Support

Comments (13)

v
pirinç
v
İmza mı atarım altına. Tam da düşüncelerimi yazmılın dostum. Karamsarlık değil ama harcadığım zamana acıyorum.şu haftasonu kızımla bol bol vakit geçirmek varken 2 gündür gürcüyle farnsızla romanlarla konuştum. Herkese heli ile vurun tpden masrafı çıkarırsınız dedim all chatte her dk yazdım ona rağmen cephede bir sürü helisiz vuran strsi sağlam adamlar gördüm. Daha da bu kdr vakit harcamam oyuna sağlam müttefikler olmadan.
Siz başını çekmezseniz kuyruk gelmez hocam. Bu bence güzel bir ders oldu bize. Zaten müttefiksiz olacak işler değil bunlar. Yabancı dili olan, zamanı olan herkes müttefik bulmak aşamasında yardımcı oluruz. Benim de yabancı dilim var ben de yardımcı olurum. Kendi içimizde tutarlı bir dış politika belirler ve bunu diğer ülkelere güzel bir dille anlatırsak, bence daha dengeli yeni bir düzen kurulmasına ön ayak olabiliriz.
yeni güncellemeden sonra işimiz daha da çıkmaza girecek bizim ahmaklar bunun farkında değiller helisiz vuranlara lafım yoksa borç olarak isteyin ama nato mermer nato kafa bunlar da.. Eline sağlık güzel yazı olmuş duygulara tercüman olmuşsun o7
v
V
Ben yeni başlayan biri olarak oyunda şunu görüyorum hiç organize değiliz ve savaşlarda bir çok güçlü oyuncu tam anlamıyla savaşmıyor bile bu oyuncuların ne yaptıklarını nedne uyuduklarını çok merak ediyorum neden bu kadar bencil davranıyorlar? Tecrübeli oyuncularımız demişsiniz iyi güzelde bir savaşları izleyin takip edin bir çok güçlü oyuncu ne olduğundan habersiz gibi davranarak umursamıyorlar olanları..
Mcagri dediğin konuda haklısın ancak genellememek gerekir. Dediğim gibi herşeyini ortaya koyan tecrübeli arkadaşlar da var ve hakkıyla liderlik etmeye çalışıyorlar...Bizi kalkındıracak olan, tecrübesine bakmaksızın oyunu ciddiye alan kişilerin varlığının artması olacaktır.
Eline sağlık kardesim.Görüyorum ki benim sirket sana yaramiş Cheeky Laugh
@Charles aynen aga ilaç oldu
v