Piyasalar ve Değerlendirmeler

19 - Published in Turkey - Financial analysis - 5 years ago

Merhaba sayın ve hürmetli kardeşlerim.

Oyunun nispeten başları olması sebebiyle malumunuz piyasalar henüz tam oturmadı ve ticaretin bir kısmı bu sebeple donate üzerinden
yapılıyor. Ülkemizin vergi kaybının önlenmesi ve daha stabil, dünya fiyatlarıyla uyumlu piyasaların oluşması amacıyla bir istatistik tutmaya karar
verdim. Bu istatistik sayesinde emtia ve mal piyasalarındaki yerel para birimindeki fiyatları ve bunların o anki gold karşılığını ölçme şansına sahip
olacağız. Ayrıca ülkelerin istihdam piyasasına ve maaş düzeylerine de el atacağız.

Analiz şu aşamada, yerel oyuncu sayısı en fazla olan 3 ülke üzerinde yapılmıştır. Bunlar: Türkiye, Sırbistan ve Ukrayna’dır. Bundaki amaç veri sayıısındaki fazlalığın piyasa tutarlılığını sağlamasıdır.

Analiz sonuçlarına geçersek; bazı ürün gruplarında fiyat farklılıkları olmasına karşın Türkiye ve Sırbistan piyasaları benzerlik
göstermektedir. Ukrayna piyasasındaki fiyatların düşüklüğü ve yüksek maaş düzeyleri ile refah seviyesi anlamında bu 2 ülkenin önde olduğunu
görmekteyiz.

http://memurunyeri.com/images/355-639/2015/2/maas-8.jpg

MAAŞ

Maaş düzeyi en yüksek ülke Ukrayna olup bir günlük çalışmaya 0,36 gold verilmektedir. Bu miktar Sırbistan’da 0,28 gold, Türkiye’de 0,1 golddur. Günlük sadece ekmek yiyerek ve silahsız savaşan bir oyuncu Ukrayna’da günlük maaşıyla 256, Sırbistan’da 267, Türkiye’de ise 108 q1 ekmek satın alabilmektedir.

Bu aşamada Sırbistan ve Ukrayna’daki özellikle yeni oyuncuların rank gelişme hızının bizimkinden 2 kat fazla olduğunu görmekteyiz.

http://www.detaykibris.com/d/news/13439.jpg
EKMEK HAMMADDESİ

Ekmek hammaddesi en ucuz Sırbistan’da bulunmakta olup 100 birimi için 0,036 gold ödemek durumundasınız. Aynı miktar için Ukrayna’da 0,045 gold, Türkiye’de 0,050 gold ödüyoruz.

http://www.yaklasansaat.com/resimler/dunyamiz/dunya/altin/erimis_altin.jpg
SİLAH HAMMADDESİ

Silah hammaddesi en ucuz Türkiye’de olup 100 birim için fiyatı Türkiye’de 0,074 gold, Sırbistan’da 0,087, Ukrayna’da 0,090 golddur.

http://acilandemircimento.com/resim/urun/tugla5.png
EV HAMMADDESİ
Ev hammaddesi en ucuz Ukrayna’da bulunmakta olup 100 birimiçin fiyatı Ukrayna’da 0,09 gold, Sırbistan’da 0,129 gold ve Türkiye’de 0,17
golddur.

http://utkubilgili.com.tr/wp-content/uploads/2016/01/tam.jpg
Q1 EKMEK
Q1 ekmek en ucuz Türkiye’de olup 100 birim için fiyatıTürkiye’de 0,092 gold, Sırbistan’da 0,105 gold, Ukrayna’da ise 0,140 golddur.

http://app.nedir.com/upload/tufek-hovo1y1f.jpg
Q2 TABANCA
Q1 tabanca verileri sağlıklı olmayıp bazı ülkelerde q2 silah fiyatının q1 silahtan daha az olduğunu görmekteyiz. Bu nedenle q2 silah fiyatını kıyaslamak daha sağlıklı bir görüş sunacaktır. Q2 tabanca en ucuz Ukrayna’da olup 100 tanesi için fiyatı 0,9 gold, Türkiye’de 1,034, Sırbistan’da 1,071 golddur.

http://www.gercekgundem.com/images/posts/201511/06ab7e82e321eef0_480x270.jpg
Q1 TANK
Ukrayna’da 1 adet tank=0,036 gold Türkiye ve Sırbistan’da 0,18golddur. Ukrayna’da Q1 Tank bu durumda 5 kat daha ucuz!

Q5 TANK

Ukrayna’da adedi 0,088 gold, Sırbistan’da 0,11 gold, Türkiye’deise 0,18 golddur.

http://www.veteknoloji.net/resim/haber/images/360131.jpg
Q1 HELİKOPTER
Ukrayna’da adedi 0,050 gold, Sırbistan’da 0,054 gold,Türkiye’de ise 0,072 golddur.

Q5 HELİKOPTER
Diğer silahların tam tersine Q5 helikopter en ucuz Türkiye’desatılmaktadır. Adet fiyatı Türkiye’de 0,225 gold, Sırbistan’da 0,270 gold, Ukrayna’da ise 0,504 golddur.

Tüm bu veriler ışığında, %100 bonusa sahip olduğumuz silah sektörlerinde fiyatların dünya fiyatlarına çekilebilmesi için iyileştirmelere ve fiyatlarda indirime gidilmesi gerekmektedir. Maaş düzeylerinin ve silah hammaddesi fiyatlarının düşük seyrettiği de göz önünde bulundurulduğunda, ülkenin bekası ve vatandaşların silahla savaşabilmesi için silah üreticilerimizin karlarından fedakarlık yaparak fiyat kırmaları gerekmektedir.

%100 bonusa sahip olduğumuz ekmek piyasamız ise diğer ülke piyasalara göre daha düşük seyretmektedir. Hammadde fiyatının yüksek olmasına karşın ekmek fiyatlarının düşmesi karlılığı azaltmakta ve geçimini özellikle ekmekten sağlayan düşük seviyeli oyuncular için oyunu sadece “çalış ve savaş”a dönüştürmektedir. Silah ve ev fiyatlarındaki düşüklüğün ülkeye yaraması kadar, kanımca ekmek fiyatlarındaki kısmi yükseklik de, ticaretin sürdürülebilirliğinin sağlanması açısından gereklidir. Bu nedenle düşük seviyeli satıcıların saatler içerisinde sürekli fiyat kırmaları yerine o anki en düşük fiyattan ürünlerini satılığa çıkararak satılmasını beklemelerinin onlar için daha yararlı olacağını düşünmekteyim.

Yüksek güçlü silahlar olan tank ve helikopter fiyatlarının fazla üretime bağlı olarak düşürülmesi ve ülkemizin vuruş gücümüzün artırılması hususunda, yeni kooperatiflerin kurulmasının gerekli olduğu aşikardır.

Gelecek günlerde yeni istatistik ve değerlendirmelerle karşınızda olacağım. Ayrıca vaktime bağlı olarak makalem İngilizce de yayımlanmaya başlanacaktır.

Saygılarımla,
osmanlitokadi
 

Support

Santiago 45TRmanTyraelTunga AlpaizoniaErenrandir

Comments (19)

Maşallah emeğine sağlık hocam.
o7 güzel çalışma olmuş dostum
güzel çalışma olmuş ellerine sağlık.
v o/
faydalı voted
güzel çalışma vaktini buna ayırdığın için emeğine sağlık yalnız bizde ekmek fiyatının düşük olma sebebi işçi maaslarıdır bulgar oldugu için işçi maaşları düşüktür bu sebepten de üretim ve kazanç sağlanacak tek kalem ekmek işçi çalıştırıp ekmek satarsa bir vatandaş en karlı turkiyede ben mi yanlış baktım 0,1 golda işçi çalıştırıyor ve 100 birim ekmeği 0,1 golda satıyor ukranya 0,36 golda işçi çalıştırıyor 0,14 golda 100 birim ekmek satıyor yani biz 100 ekmekle işçi maaşını çıkarıyoruz onlar 200 ekmekle bide böyle düşünnn
çok faydalı çalışma olmuş emeğe saygı voted
aizonia hocam güzel bir bakış açısı seninki de ancak Ukrayna'ya kıyasla Türkiye'de ekmekten yapılan kar+ maaş geliri olarak çıkan sonuç bizde daha düşük. Maaş gelirini göz ardı etmemek gerek kanımca. Sonuçta makalede dediğim gibi oyunu "yemek ye ve savaş" döngüsünden kurtarabilmek için, gelir düzeyininin, ticaret hacminin ve alışveriş hızının artırılması gerekiyor.
benimki galiba patron bakışı Laugh
çok güzel eline sağlık voted
ellerine sağlık o7
Eline sağlık güzel olmuş 07
o7
Emeğine sağlık, dediğin gibi silah üreticilerinin en azından şu aşamada biraz fedakarlık edip fiyatları düşük tutmaları lazım...
harika bir inceleme. voted Smile
Emeğine sağlık kardeşim. @aizonia, patron zaten her türlü kazanıyor Smile Amacımız her zaman işçinin tarafından bakarak ilerlemektir.
Bulgur sebep oldu maaş düşüklüğü ne 18 liradan 10 11 aralığına düştü maaşlar eskiden devlet bu işe el atıyordu ekmekleri belli bir fiyata kadar alıp düşman ülkelere satıyorlar di bunun tekrar etmesi gerekiyor kanımca Ukrayna zamanında bugdan sebep çok silah şirketleri kurdular dış ticaretlerinden ötürü işçi fiyatları yüksek
Hepinize güzel dilekleriniz için teşekkür ederim. Deadly hocamın da dediği gibi ekmek fiyatlarının yüksek seyrettiği dış piyasalara ürünlerimizi damping yoluyla sürebilecek mekanizmanın devamlılığında fayda var. Silah konusunda üreticileri düşük fiyattan satmaya teşvik etmek- Smile zorlamak - için de devlet şirketleri kurulup, üretimleri piyasaya çekilmek istenen fiyattan sürülebilir.
eline saglik