eTürkiye Ekonomi Bakanlığı Dönem Sonu Raporu

12 - Published in Turkey - Political debates and analysis - 5 years ago

Yeniden merhaba değerli eTürkiye halkı, 

Ekonomi bakanlığı olarak dönemimizin sonuna gelmiş bulunmaktayız. Sizlere ekonomi bakanlığı olarak yaptığımız bütün işlemleri açıklamak ve dönemimizin sonu raporunu sizlerle paylaşmak istiyoruz. 

Vereceğimiz linkten rapora ulaşabileceğiniz gibi yeterince tembel olanlar için sizlere bir özet de geçeceğiz. 
Ekonomi Bakanlığı Dönem Raporu

Dönem başında, Başkanımız tarafından 20 gold ve 10000 try ekonominin içerisinde bulunduğu, fazla değerli try, hızla düşen ekmek fiyatları ve ekmek fazlalığı ve işsizlik gibi kronikleşebilecek 3 problemi çözmek için tahsis edildi. Öncelikle 20 gold ile Sırbistan dan market lisansı aldık ve ülkemizdeki değeri belirlediğimiz geçiş değerinden düşük ekmekleri ( q1 ve dönem dönem q2 ) toplayarak Sırbistan da satışa koyduk. Bu sayede hem az da olsa piyasaya try pompalamış hem de belirlediğimiz değerin altında ekmek tutmayarak üreticilerimizi ekmeklerinin satılacağı garantisiyle rahatça işçi çalıştırmaya teşvik ettik. 

Bunun ardından piyasanın içerisinde bulunduğu bir diğer açmaz olan fazlaca değerli try problemini ise, piyasaya belirlrdiğimiz kurdan ( 1 gold = 125 try ) try sürerek piyasanın bizlerin belirlediği kuru baz almasını ve bu noktada dengelenmesini sağladık. Göreve başladığımızda 1 gold = 65-75 gold arasındayken yaptığımız bu hamle ile piyasaların try ihtiyacını ve aşırı değerli try problemini çözerken topladığımız goldlarla try basarak devlet olarak da senyoraj geliri elde ettik. Hem piyasaların dengesinin korunması hem de senyoraj geliri elde etmek için başkanımızın 2 kere daha 10000 try göndermesi neticesinde try kurunu sabit tutmayı başardık. 

Bu noktada özellikle adminlerin yaptığı ekstra haftasonu etkinliğinin piyasadaki fazla ekmekleri tüketici etkisinin de bir sonucu olarak ekonomi istediğimiz noktaya geldi diyebiliriz. Bundan sonra da yakın gözetime ihtiyaç duyduğunun bilincinde olarak mevcut dengenin korunması bizden sonraki dönemlere tavsiyemiz olacaktır. 

Göreve geldiğimizde iş piyasasında hiç bir iş ilanı asgari ücretten dahi yokken şu anda ciddi sayıda ilan yüksek maaş düzeylerinde tutunmuş durumda, bu hem vergi gelirlerini arttırırken hem de oyuna başlayan bayblerin oyunda kalması için hayati öneme sahip bir durum. 

Ekmek fiyatları göreve başladığımızda q1 için 0.07 lere düşmüşken şu anda 0.14 ler düzeyinde seyretmekte uzun vadede hedefimiz ise 0.12 ler düzeyi olacaktır. ( adminlerin piyasadan ekmekleri toparlamaya yönelik ekstra haftasonu uygulaması neticesinde fiyat hedefimiz biraz şaştı ama ciddi bir problem yok ) 

Try kuru da göreve başladığımızdda 1 gold= 65-75 try arasında seyrederken şu anda olması gerektiği yere yakın bir şekilde ve hedeflediğimiz noktada 1 gold =125 try bandında işlem görmekte. Kuru bu noktada tutmanın faydalı olacağı kanaatimizi bizden sonraki bakanlara da yapıyoruz. 

Parasal işlemlere geldiğimizde. 

Dönem boyunca başkandan tarafımıza 20 gold ve 30000 try gönderildi. 20 gold market lisansı için kullanılırken 29000 try monatery market aracılığıyla piyasaya sürüldü. Karşılığında 222.547 gold kazanıldı ( halihazırda monatery markette olan trylerden kazanılacaklar hariç ) 424.981 try lik ekmek satın alınırken, 928.47 rsd ( vergiler düşüldükten sonra net ele geçen ) ekmek satışı yapıldı. 

Hesabımızda kalan 648 try ve 116.747 gold ve 272.38 rsd başkana donate edilecek ( ülke hazinesine koyması veya sonraki dönem başkanına müdahale etmesi için aktarması için ) ve bu dönem sonlandırılacaktır. 

Sabrınız ve işbirliğiniz için teşekkür ederiz. 

Eldarion Sionnodel
Ekonomi Bakanı
Kesut Momiser
Ekonomi Bakan Yardımcısı

Support

Comments (12)

İyi işler yapıldı monatary deki hamleleri an be an izledim. Hatta zaman zaman bana zarar bile ettirdiniz Smile ama olsun başarılı bir dönemdi
elinize sağlık belli zamanlar da yapılan müdahelelerle ekonomi çökmüşken canlandırıldı güzel bir dönemdi....
Ekonomideki stabilizasyon net şekilde farkediliyor, elinize sağlık.
elinize sağlık çok ii bir dönemdi bence etr bole dahda güçlenecektir aynı zamanda oyuna daha fazla ilgi oluşturmrmız lazım bunun için tgo kaptanları devreye girebilir ekonomik canlılık adına
Teşekkürler o7
güzel bir dönem oldu fakat tek eksik ile. Fortum yok, fortumsuz kabine balkonsuz eve benzer Cheeky
Eline sağlık, umarım başkan seçilirsinde aynı poltikalar devam eder yoldaşım.
voted o7
Ellerınıze saglık o7
V
Güzel bir makale olmuş. Yeni başladığım için ve her iki oyunu da oynamaya çalıştığım için ayrıntılı takip edemiyorum. Ama şunu da sormak istiyorum; ekmek fiyatını hangi gerekçe ile yüksek tutmaya çalışıyorsunuz? Normal akışına bırakın 0.07 fiyatından satılıyorsa olsun o fiyata satılsın, ucuz ekmek kullanılmış olur. şimdi 50FF nin maliyeti 35CC. Bunu fabrikaları olmayan bir oyuncunun karşılaması imkansız, savaşmak istiyorsa, gelişmek için biriktirmesi gereken, altını bozdurup ekmek alması gerekiyor. Fabrikaları varsa da zaten marketteki ekmeğe ihtiyacı yok.
v