AZİM Üzerine Düşünceler veye İnceleme Denemeleri

7 - Published in Denmark - Social interactions and entertainment - 3 years ago

masanın iki ayağı arasında bulunan demirlerden gıcırdak olanı bana daha yakın, elbette ayağımı çekerken gereksiz rahatsız edici bir ses çıkarıyor.

diyorum ki böyle ayrıntılar yaşamın ne kadar da hafife alınması gerekliliğini hatırlatır ve yaşam kalitesi standartlarımızı düşüşe geçirir.

bakıyorum ki kibirli insanlar yalnız kendilerinden daha kibirli birilerinden övgüyle bahsediyor.

insanın önünde sürekli bir hedef olması şart efendim, şart. hedefi olmayan insan nasıl yaşasın, yaşıyor olduğunun farkında olsun? ancak burada bunun kadar da önemli bir nokta var. sürekli hedeflere ulaşıp ve aynı süreklilikte yeni hedefler oluşturmak azim/hırs gibi duyguları kamçılayacağından, kişi hiç ulaşmayacağı hedefe devamlı yönelme halinde bulunmalıdır. -malı mıdır?

tabii ilk durum, azmin kamçılanması kimilerince hoş görülse de biliyoruz, azim mandal lık bir duygudur. mesela yukarıdaki bir insan yukarı bakmaz, aşağı bakmamaya çalışır. aşağıdaki bir insansa yalnız yukarı bakar. bu hem toplum yönetimiyle alakalı hem de insanın kişisel yaşayışı ve buna dahil olan planlarıyla.

azim dediğimiz duygu, cinsellik gibi ilkel bir duygudur. cinsellik iyi yönden aşkı, azimse eylemsizliği doğurmuştur. arzulanana ulaşamama aşkı doğurmuş bir tarafta, diğer tarafta yine bir çaresizlik ürünü olarak eylemsizliği. eylemsizliği çaresizlikle açıklamak ne kadar da kolaya kaçmaksa, azmi ve cinselliği harmanlayıp saldırganlaşan insan bu günlerde (ve maalesef geçmişten bu yana) dürtülerini doyurma yönüyle o kadar kolaya kaçmakta, karşı cinse zorla sahip olarak hayatını zora sokmakta. işte azim bu sebeple mandal lık bir duygudur.

azim duygu mudur? evet, kesinlikle. duygular bizi harekete geçirmeye yarayan hislerse azim için duygu değildir demek ahmaklık olur. ahkam kesme makamı olarak yine diyorum ki, aşk duygu değildir. nasıl ki harekete geçirici azim duygusu/dürtüsü ulaşamama halinde eylemsizliğe evrilmişse, aşk da cinselliğin evirdiği bir eylemsizlik çeşididir. sonuca ulaşmaya yönelik tüm eylemler mübahtır diyelim ya da, aşk için. kavuşamayanlardan öğrenilir aşk işte hep bu yüzden.

amacım aşkı yermek, azmi canım köpeciği rahatsız hallere sokacak şekilde kullanmak asla değildir. amacım bir şeylere anlam vermeye çalışıp verememektir, zaten hep bundan bahsediyordum.

Support

Comments (7)

Oylandı. Azmin birde ötesi yok. İnsanı hırslandırıyor. Böylece insanlık rayından çıkıyorsun. Sonra -Kendime köpek ettim çocuğu- tarzı cümleler duyabiliyoruz.
v
V
V
V
V
v