Kuman Times

Published in Turkey - Political debates and analysis - 16 Feb 2016 05:28 - 11

Merhabalar değerli eTürkiye Vatandaşları, 

Ekonomi bakanlığı olarak yakın zamana kadar sorunların tespiti ve çözümlerin teorize edilmesiyle geçen nispeten fiili müdahale yapmadığımız bir dönemi geride bırakmış bulunmaktayız. Dünden itibaren aktif müdahale ve hareket dönemine başladık. 

Ülkemizin içerisinde olduğu en önemli sorunları tespit ettik ve bu sorunları çözümü için gerekli çalışmalara başladık, sorunları iki başlık altında toplamak mümkün. Bu sorunlarda ilki ve bizce öncelikli olanın ekonominin içerisindeki try sıkışıklığı olduğunu ve buna bağlı olarak monatery markette çok değerli lira sorunu yaşadığımızı tespit ettik.

Bu sorunun da bir sonucu olan ve bonuslarımızdan kaynaklı olarak avantajlı üretim yaptığımız ekmek normalde bir avantaj olacakken fazla üretimin tamamına yakınının iç pazara sürülmesi ve pazarda sıkışıklık yaratması neticesinde zararına ekmek satışlarına başlanması neticesinde bir dezavantaj haline dönüştü. 

Biz ekonomi bakanlığı olarak, gerek kabine gerekse de başkanımız ile yaptığımız görüşmeler neticesinde bu iki sorunu birlikte çözecek çeşitli müdahalelerin yapılması gerektiğine karar verdik ve dün itibariyle bu müdahalelere başladık. Buradan vatandaşlarımıza ekonomik olarak yapmaları gerekenleri de tavsiye niteliğinde duyurmayı ve bakanlığımız ve hükümetimiz ile koordinasyon halinde işlerini geliştirmelerinin hem ülkemiz hem de kendileri için en faydalısı olacağını hatırlatmak istedik.

Müdahaleler 

1- Monatery markete ters alım şeklinde belirlediğimiz kurdan Try sürdük, bu try olağanüstü bir sorun ile karşılaşmadığımız müddetçe belirlediğimiz kurdan piyasayı beslemeye devam edecek ve bir kur çıpası görevi görecektir. Aynı çıpayı gold için koymayarak senyoraj geliri elde etmeyi ve gold üzerinde oluşabilecek olası spekülatif hamlelerden kaçınmayı ise uygun gördük. 

2- İç pazardan belirlediğimiz ve üreticimize kar getirecek bir fiyatın altındaki bütün ekmekleri kademeli olarak çekmeye ve bu ekmekleri ismini şu anda veremeyeceğimiz ama ekmek piyasası çok daha karlı olan ( gold karşılığı olarak ) başka bir ülkede devlet eliyle satmaya ve devlete ve vatandaşımıza alternatif kaynak yaratmaya karar verdik. Bu noktada piyasaya şimdilik yetersiz miktarda ekmek çapası sürmüş durumdayız fakat bu çapa değişken olacaktır. 

Vatandaşlarımızdan Beklentilerimiz

1- Öncelikli olarak halihazırda aktif olan ekmek ve grain fabrikalarınız tam istihdam ile rahatça çalıştırabilirsiniz. Devletiniz sizleri zarar ettirmeyecek bir fiyattan ekmekleri pazardan toplayacaktır. 
2- Kesinlikle yeni q1 ekmek fabrikası açmayınız, yeni bir durumda hükümet olarak yeni yönlendirmeler yapacağız. 
3- Silah ve silah hammaddesinin özellikle yüksek kalitelerde çok daha yüksek kar oranları getireceğini öngörüyor ve vatandaşlarımızı bu noktada silah üretmeye teşvik ediyoruz. Silah üretiminin neticesinde cephelerdeki güçlerimiz de daha da artacaktır. 

Vergi Oranları

Vergi oranları üzerindeki özellikle ithalatı engelleyici vergileri kullanmaya devam edeceğiz. Bu noktada iç pazar bizlere yetmemeye başlayana kadar temel amacımız üretimi teşvik etmek olacak ve üreticilerimizi korumaya gayret edeceğiz. Bu noktada kısmi fiyat avantajımızın olduğu ekmek sektörünü istisna olarak öngörüyoruz. 

Bu noktada yaptığımız çalışmaların sonuçlarını şimdiden görmeye başladığımızı gururla söylüyor fakat kesin neticeyi ve başarıyı sahiplenmek için belli bir süre daha beklememiz gerektiğini ve vatandaşlarımızın uyumlu çalışmalarının da bu başarı için çok önemli olduğunu vurgulamak istiyoruz. 

Saygılarımızla
Eldarion Sionnodel
eTürkiye Ekonomi Bakanı

not: En avantajlı piyasayı bulma konusundaki ve sorunların tespiti sırasındaki etkin çalışmasından ötürü Kesut Momiser e ayrıca hepinizin huzurunda teşekkür ediyorum. 

Support

Inarius Reborn

Comments (11)

voted o/
Tespitlerinizi ve çalışmalarınızı kutluyorum. Fakat elimizde cc az günü zor kurtarıyoruz. Bir gold bozdurma kampanyası daha gelir mi acaba??
Sitare Piyasaya hükümet olarak sürekli try satıyoruz. O kurdan ihtiyaç duyanlar bol bol try satın alabilirler.
Piyasaya el atmanız çok yerinde olmuş. Çalışmalarınızın devamı diliyorum. Başarılar o7
Altin karsiligi 400 q2 ekmegi 1 gold a satiyorum. Ben bunu pazara koysam 0.25 den dahi cekilmiyor ki cekilse 100 try yapar bu 100 un 20 try si isci masrafi 24 trysi frm masrafi vergiside herhalde 5 6 try vardir bana kalan 50 try ben bu 50 try ile monatery de 1 goldu birak yarim goldu alamiyorum bile. Pazardan cektiginiz oran kactir ? Ekmegi altin karsiligi satmak daha karli bu duruma gore ama devletin cektigi oran cok dusuk sanirim
Oylandı o/ Orglar olsaydı 3 5 birleşip silah işine girerdik :/
V+s o/
v, ellerinize sağlık
İyi çalışmalar Eldar reyiz o/
Ellerine saglık Eldar hocam o7
Anlamasamda sorularımın cvp buldum eyv kardeşlerSmile