Published in Republic of Macedonia (FYROM) - Political debates and analysis - 08 Feb 2016 15:19 - 32

Здраво еревМакедонци и еревМакедонки


Прво да ви се заблагодарам за сите гласови како претседател.

Како што знаете главна кампања ми беше тоа да бидеме ослободени. Се тоа е реалност бидејќи имам контакти со луѓето од другата алијанса. НАП ни беше понуден со следниве услови:
1. Македонија за почеток ја зима Повардарие, за недела дена зима друга територија, за недела дена трета територија
2. Македонија не пука во НИЕДНА битка против Грција
3. Македонија не отвара фронт на и на ниедна друга Eagle држава
4. Македонија ќе се придржува до пропишаните договори или ќе плати глоба
5. Во официјалнот Грчки весник ќе пишува дека договорот е поради нивна добра воља, како награда за новото раководство на државата со која војувале. Иако ништо не добивале од НАП-от сепак не почитувале, бла бла кур се тресе у ладна вода.

Е сеа проблемот се јавува на 2рата точка. Имено коа алијансата, т.е бугарите дознаа дека ние би имале НАП кој би пропишал да не војуваме или маваме против Грција, констатираа дека е ВЕЛЕПРЕДАВСТВО. Искочи дека они одбиле НАП со Грција за да останат пријатели со нас, како би ни помогнале во војната против нив ( вакво инфо немав, тоа било од претходното раководство)


Што ве замолувам? ВЕ ЗАМОЛУВАМ ВО КОМЕНТАР ДА ДАДЕТЕ СВОЕ МИСЛЕЊЕ ВО ВРСКА СО ПРОБЛЕМАТИКАТА. МОЖЕТЕ ПРОСТО ДА ПИШЕТЕ, -ДА, НАП ПОД СЕКАКВИ УСЛОВИ, -НЕ НИКАКО НАП ТАКА, или да предложите свои услови.

Мое мислење:
Прифаќањете на НАПОТ е предавство врз Бугарија, и дека со самото тоа што бараме НАП под услови какви и да се, прифаќаме пораз. Ако пукаме со бугарите, имаме опција сами да се ослободиме. Мислам дека поддршка од сојузот нема да добиеме многу, поради тоа што ниедна држава од сојузот не е во офанзива, туку сите се бранат.

Напот е на маса, уште утре можеме да бидеме во фаза на ослободување, но повеќе карти се во игра.

ВИЕ ОДЛУЧУВАТЕ, до утре попладне треба да дадам одговор.

Или почињаме самоиницијативно ослободување или идеме на полесниот начин
.

*П.С како и да е фармер ќе се прати во странство да ни фарма храна и оружје за пукање

Искрено Ваш, MightyRed за MightyNews

Support

Comments (32)

-НЕ НИКАКО НАП !!!!!
ДА ОДИМЕ ОД КАЈ НАШИТЕ БРАЃА БУГАРИ ДА ЗЕМЕМЕ ДРЖАВЈАНСТВО И ДА УДАРАМЕ ОД БУГАРИЈА ДОГ НЕ ЗАЈАКНЕ БУГАРИЈА И ПОТОА ДА СЕ ВРАТИМЕ ВО МАКЕДОНИЈА И ДА ПУКАМЕ ЗА МАКЕДОНИЈА СО ПОМОШ НА БУГАРИЈА !!!
Не никако нап
Никако НАП, ако не се пука против грција секој нов играч одма ќе се откаже , што значи потоп за Македонија. Србија кај да е за брзо ќе стане на нозе па ќе имаме помош и од нив.
ja sum za NAP poso nemame dovolno igraci, za skoro vreme neveruvam deka bez NAP kje se oslobodime i bilo koj da ni pomogne da se oslobodime za nekoe vreme pak grcite ke ni gi zemat site teritorii i se taka vo krug
Според сегашната ситуација НАП е добра солуција, но како што кажа ти, ако Бугарите стварно одбиле НАП, тогаш треба да го одбиеме и ние. На крај краева еден регион ќе ни отстапат само, ќе си играат со нас, ќе не понижуваат. Боље под ропство него предавници и понижени!
Не сум за НАП во никој случај... Ве советувам да се преселите во Унгарија или во Србија со цел од таму да помагаме во нивните битки за да завршувате ДО и кревате ранг, а за востание попаметно би било да се крева еднаш неделно...
I jas sum protiv toa da gi zaebeme bugarite za nap so uslovi isto ko da si poroben. Bolje neka ne drzat porobeni otkolku kurtasak da si igraat so nas, da ne pukate nikade protiv grcija, aj za vas ke pukame.. ke zeam stransko CS i ke se iznapukam protiv grcija, togas dogovorot si e ispocituvan taka? Smile
Protiv NAP..
Ова е само игра и не мислам дека е предавсто да jа смениме страната . До сега пукавме само против Грците , нека и против Бугарите да пукаме малце Smile Нищо лично ама ако пукаме против Бугарите тогаш ке им го видите вистинското лице Smile
Protiv nap! nemozi gejcite da si igraat kurtasak so nas kako sakaat ... za 1 nedela 1 teritorija ..za 2 ...druga i tako dalje .. Madina rendani ! Roboj uste na pocetok i posle site protiv nas . srbite naskoro ke se oporavat ke dobivame i od niv pomosh. NE ZA NAP
Под овие услови НАП НЕ .
Ne
Ова би бил понижувачки НАП.
ne
NO to NAP !
Смрт или слобода / НАП НЕ
Ne
so bugarija da ne gledaat kako edno, bez niv nema nap
нап не
НЕ НИКАКО НАП ТАКА
ne
НЕ НИКАКО НАП ТАКА
Не.
Не НАП !
НАП НЕ
protiv nap
ova ne e NAP, ova e nase ligavenje za da imame teritorija, najvazen ni e se sojuznicite, taka da strategija pravete na globalen plan, a ne drzava po drzava.
НЕ те чекам на чат да прајме моабет ти и јас нешто
ne nap bez bugarija Wink
NO to NAP
НЕ НАП, СМРТ ИЛИ СЛОБОДА!