AdnanBro97x

Published in Bosnia and Herzegovina - First steps in eRevollution - 10 Jan 2017 12:05 - 1

FC Barcelonu je 1899. godine osnovala skupina švicarskihengleskih i katalonskih nogometaša koju je predvodio Joan Gamper, a klub je postao simbol katalonske kulture i katalonizma uz moto "Više od kluba". Službena himna Barcelone je Cant del Barça autora Jaumea Picasa i Josepa Marije Espinàsa. To je drugi najbogatiji nogometni klub u svijetu s prosječnom zaradom od 398 milijuna Eura. Najveći nogometni rival Barcelone je Real Madrid, a njihove zajedničke utakmice poznate su pod nazivom El Clásico.Sveukupno su španjolsku nogometnu ligu (La Liga) osvojili 22 puta. Uz to dvadeset i šest puta su bili pobjednicišpanjolskog kupa (Copa del Rey), jedanaest puta pobjednici španjolskog superkupa, tri puta pobjednici kupa Eva Duarte i dva puta osvajači trofeja Copa de la Liga. U međunarodnim natjecanjima, Barcelona je pet puta bila pobjednik Lige prvaka, rekordnih četiri puta pobjednik Kupa pobjednika kupova, četiri puta UEFA Superkupa i rekordnih tri puta pobjednik kupa Inter-Cities Fairs te rekordnih dva puta osvajač naslovasvjetskog klupskog nogometnog prvaka.Barcelona je jedini europski nogometni klub koji je od 1955. godine igrao barem jedno međunarodno natjecanje svake godine i jedan od tri španjolska kluba koji nikad nije ispao iz prve lige (uz Athletic Bilbao i Real Madrid). Godine 2009. Barcelona je postala prvi klub u Španjolskoj koji je osvojio trostruku krunu: naslov španjolskog prvaka, naslov španjolskog kupa i naslov Lige prvaka. Te iste godine također je postao i prvi nogometni klub u povijesti koji je osvojio svih šest nogometnih natjecanja u kojima je nastupio iste godine: uz tri ranije spomenuta, Barcelona je još osvojila i španjolski superkup, UEFA superkup i FIFA-ino svjetsko klupsko nogometno prvenstvo.Barcelona je 2015 god. po drugi put osvojila trostruku krunu što je čini jedinim klubom u Europi sa dvije trostruke krune.