Kuman Times

Published in Turkey - Political debates and analysis - 02 Feb 2016 01:42 - 10

Merhaba değerli eTürkiye Vatandaşları, 

Ben Eldarion Sionnodel beriki oyunu oynayan dostların çoğu tarafından gerek siyasi görüşlerim gerekse de ülkeye katkılarım halihazırda bilindiği için baştan anlatmayacağım. Kaldı ki bu yeni bir oyun ve bizler burada da kendimizi ispat etmenin peşinde olmalı ve sıfırdan başlamalıyız. 

Gerçek yaşantımda hukuk fakültesi ve maliye bölümü mezunuyum ( 2 üniversite okudum doğrudur ) ve kamu hukuku yüksek lisansının yanı sıra maliye yüksek lisansı da yapıyorum. Bir üniversitede mali hukuk alanında araştırma görevlisi olarak çalışıyorum. Özellikle de kalkınmanın finansmanı alanında çeşitli çalışmalarım var. Sanırım burada ülkenin ilk seçilmiş ekonomi bakanı olmamın önerilmesinde bu eğitimimin bir parça etkisi var. 

Evet oyun dinamikleri ile gerçek yaşantı birbirinden çok daha farklı fakat bu bizim için dezavantaj değil aksine avantaj, gerçek hayatta kıt kaynakları bütün ihtiyaçlar için maksimize etmeye çalışırken, oyunda ekmeğimiz silahımız oldu mu sade bir vatandaş olarak sırtımızın yere gelmeyeceği kanaatindeyiz. :) Bu düşünceden yola çıkarak bizler de ekonomi bakanlığında 2 şeyi başarmaya çalışacağız, öncelikle vatandaş odaklı bir yaklaşımla vatandaşlarımızın imkanlarımız el verdiğince ekmeksiz ve silahsız kalmamasını sağlayacak, bir yandan ise devletimizin olağanüstü zamanlar için, para, silah ve ekmek stoklamasını ve bu stokları gerektiğinde , öncelikle stokların oluşması için çalışan vatandaşlardan başlamak üzere halkımıza dağıtımını yapmasını sağlamak. 

Bunu nasıl yapacağımız ise başkaca bir konu, temelde 2 adet metot tercih edebiliriz, bu tercihleri devletçi ve bireyci olarak formüle etmek mümkün biz elimizdeki imkanlar el verdiği ölçüde orta bir yol tercih edecek hem özel sektörden doğrudan alımlar yapacak hem de devletin kendi üretim tesislerinde gönüllülük esasıyla çalışmak isteyen dostlarımızın çalışmalarına ve çalışmalarının karşılığını ürün olarak almalarına çabalayacağız. Bir nevi hibrit bir sistem ak ve elimizden geldiğince bu sistemin devam etmesi için gerekli çalışmaları yapacağız. 

Vergi oranları konusunda halkımızın büyük bir korkusu olmasın, meclisin de işbirliği ve desteği ile ufak değişiklikler yapabiliriz. Fakat temelde amacımız vergi gelirlerini maksimize etmek değil vatandaşlarımız ve devletimiz için en sürdürülebilir vergi oranını tespit etmek olacaktır. 

Kısaca yol haritamız budur arkadaşlar, umarım bize güvenenlerin yüzünü kara çıkartmadan dönemimizi amaçladığımız şekilde tamamlarız. 

Saygılarımla. 
Eldarion Sionnodel, Ekonomi Bakan Adayı 

Not: İstekli ve çalışma azmi olan arkadaşlardan 4-5 kişilik bir ekip kurma düşüncemiz var, pm ile veya yorum ile kendinizi kısaca tanıtıp online saatlerinizi belirtebilirseniz çok faydalı olabilirsiniz. 

Support

Comments (10)

pirinç
pirinç?
Tam destek Eldar reyiz.
onaylandi. Güzel makale, basarilar dilerim
v
V
v
eldar reyiz bu işi halleder
eldar baskan sonuna kadar tam destek sana
sen ne diyon lan değişik!1!!11!!