Published in Republic of Macedonia (FYROM) - Political debates and analysis - 01 Feb 2016 09:24 - 11

Здраво ерев Македонци и Македонки


Најпрвин да ви се преставам како профил на играч за тие што не ме знаат. Јас сум МајтиРед, играч на сите браусер игри од овој тип (некоја подолго време, некоја пократко). Играч кој се залага за доброто на државата и никогаш не земал друго државјанство без разлка на состојабата на државата и кој ја води. Играч кој знае да организира коа е потребно. Играч кој мрчи по канали и по шаути коа некој не работи како што треба, прави грешки или е многу пасивен. Играч кој цени што мислат другите, но на крај сам ја донесува одлуката (голем удел во мислењето ми даваат другите).

Кога ја започнав играва решив да бидам малце попасивен, да си терам бизнис, да отворам компании и да се фокусирам на економија, да растам со голд и да помогнам понатака. Тенк никогаш не сум сакал да бидам, нема ништо интересно во тоа да киснеш на канали за храна и оружје (ИНАЧЕ И ТЕ КАКО СЕ ПОТРЕБНИ ТАКВИТЕ). Е сеа, сето тоа ми беше оневозможено бидејќи државата се ориентираше во сосема погрешен правец!!! Зашто? Зашто главните луѓе се ориентираа на надворешните работи, пред внатрешните. Одбираа алијанса поради сопствени убедувања, пред интересите на државата. Купуваа лебови и оружја за делења, а не отворија ни една фирма за луѓето. 20 дена поминаа од играта, уште минимална плата е 1мкд.

Што е мојот план?


Воен план

За почеток ќе остане како што е. Ќе пробам да работам со истата алијанса со таа разлика што на МАКЕДОНИЈА НЕ И Е ПОТРЕБНА ВОЈНА. За почеток ќе пукаме само за алијансата во директни битки (тенкови ќе бидат финансирани од државата за востанија во сојузнички земји), со што би створиле добро јадро на пријатели.
Ќе се обидам со моите стари познанства да потпишам НАП со Грција. НАПот ќе има важност до крајот на мојот мандат, со клаузула, доколку се согласат двете земји, да имаме само ИСКЛУЧИВО ТРЕНИНГ ВОЈНА. Само на едниот од нападите ќе има DAILY ORDER, додека другиот напад ќе биде коплетно игнориран (што не беше случај со Албанија и ни донесе уште еден непријател, покрај постоечкиот).

Економски план


Секој што ме познава, знае дека сметам дека економијата е главен фактор во играта. Нашиот пазар е КОМПЛЕТНО МРТОВ, монетари маркет не праам муабет. Оружје нема за леб во државава освен во посед на поединци.
Ќе отворам 10 државни фирми од кои 6 ќе бидат за RAW материјали за оружје и жито, ќе напраам систем на REFOUND за војници и работници. За останатите, ќе предложам минимална плата, со која и најобичниот играч работејќи кај поединец ќе може да си купи минимум 200 ЕНЕРГИЈА (заразлика од постоечките 20 енергија кои може да си ги купиш со платата). Ќе ставам закони за такси, односно комплетно ќе ги променам овие, со продавање на леб и raw материјали, буџетото ќе се наплни за миниумум 3 пати. Со кревањето на минимална плата, ќе престане ова лудило на маркетот за работа на гонење нови играчи да ти работат за ИЧ пари и хранење само за себе.
Ќе напишам сосема нов туторијал за нови играчи, играчи на кои ќе им биде кажано дека имаат можност да работат во своите фирми, и дека место да работат кај поединци, можат да работат за себе и да произведат доволно леб за да излечат 500 енергија со што би извршиле DAILY ORDER.

Можам да додадам дека сум целосно незадоволен од досегашниот претседател и неговата работа бидејќи ништо не направи. Цел мандат го фокусира на стварање имагинарни пријателства со држави кои се релативно послаби од нашите противници. Ги става своите интереси пред интересите на Македонија заради свои убедувања. Истиот не направи ништо за економијата, не донесе ебан денар во каса, не доби Македонија грам злато во касата, туку напротив само ја исцица, без неква корист.  Неговата целосна работа креирајќи пријателства се одрази на тоа да бидеме ЦЕЛОСНО ИЗБРИШАНИ и важиме за првата држава која е избришана од противничката алијанса. Тоа кажува колку добри пријатели имаме. Истото тоа НОВО потпишување на MPP со тие држави иде делумно на трошок на државата.

СЕ МОТАМЕ ВО КРУГ И НИШТО НЕ ПРАИМЕ 20ТИНА ДЕНА. ЗНАЧИ УШТЕ СМЕ НА ПОЧЕТОК. Односно не сме на почеток, на почеток ги имавме сите територии и голд во трезор. Сеа ни имаме голд ни ги имаме сите територии. Затоа барам поддршка од Претседателот на партијата Goodbear да ми даде мандат за да бидам гласан и да може да му бидам против кандидат на досегашниот претседател.

п.с. Бидејќи местата во мојата влада се целосно отворени за сите, доколку се сметате за компитабилни, слободно пријавете се во коментар (се сакам да биде ЈАВНО И ГЛАСНО) и ќе бидете одберени доколку победам на изборите.

п.п.с не сакам да бидат луѓе кои претходно се пријавиле во кабинетот на владата на досегашниот претседател (а слободно може досегашните членови на владата да се кандидираат кај мене, истото важи и за мојот противкандидат доколку ги загуби изборите)


п.п.п.с Очекувам мојот контра кандидат да направи отчет за тоа што направил до сега и да ме побие со аргументи доколку не сум во право <3


Поздрав и секое најдобро, MightyRed за MightyNewsSupport

Forever

Comments (11)

abe mighty mighy ne znaes ni ti sto pishuvash i ke ti pokazam si pishal Воен план ama si pishal nevideni gluposti si pishal deka na МАКЕДОНИЈА НЕ И Е ПОТРЕБНА ВОЈНА i deka ke si se koncentriral na prijatelite koi ne gi ni sakas ti mnogu pati si kazal na chat i me kritikuvash deka toa sto sum delel leb a ti si pishal tenkovi ke delish (тенкови ќе бидат финансирани од државата за востанија во сојузнички земји) a ova mi e mnogu cinicno poshto znam sto mislish za niv "со што би створиле добро јадро на пријатели." znaci ne znam sto da ti komentiram za voeniov plan za firmite a za Firmite sto ne gi napavivme e poradi drugi pricini. Koncentriranje na MPP da se najdat i premnogu sostanoci sekoj den za dobro na MKD zatoa sto drugata strana si znaat site deka ne ja posakuvam mnogu a i 80% siguren sum deka i tie se za istoto da se vratam na firmite zasto ne se napraveni kako prvo treba 19lvl vo pocetokot na igrata za da donirash, kongresmenite vo pocetokot pravea problemi a kamoli da se soglasat da doniraat 5 gold
toa sto nemozevme da go napravime ke go napravime mesecov toa e toa
Imas podrska od mene barem se potrudi da napises nesto i da objasnis kakvi planovi imash, a ne kako momentalnava vlast koja ne uspea da napravi nisto...
19ti lvl se diga za 5 dena, toa ne e nikakov problem, drzavata nema nikakov plan za novite igraci. Koga zboram TENK mislam za igraci TENKOVI, ne za tenkovi kako oruzje za delenje. Znaci kje bidat finansirani igraci koj kje bidat core na drzavata. Sekoj moze da bide clen od toj tim na TENKOVI (poaktivni). Mesecov kje napravite ako dobiete mandat, pozdrav i ostanete mi taka pasivni.
Sto se odnesuva na voeniot plan stojam na toa deka NE NI TREBA VOJNA BIDEJKI NEMA LEB U DRZAVAVA. Jasno vi e deka nema dovolno raw za da se proizvede leb? kako kje idesh vo vojna ako samo 5 igraci imaat welness da puknat po 300 pati dnevno a drugite edvaj 100 pati? Nemame market, nemame surovini, nemame firma, ideme so glava u zid. Edino nesto sto mozeme e da pukame za sojuznici i od vreme na vreme da imame trening vojna za TP, I TOA KJE GO NAPRAVAM. Treba da si gi znaes moznostite svoi i na svoite gragjani, ne da idesh so glava u zid. Makedonija ima edvaj 150 igraci. Svesti se.
Tocno e eve jas za mene si kazuvam nemozam da ispukam i nemam pukano dosta vreme posto ako se ispukam nemam leb da se napolnam i ne vredi da pukam.....treba da se investira vo drzavni firmi i da se pravi podelba dodeka igracite zastanat na svoi noze...no kako sto gledam momentalno tesko toa ke odi posto ne okupiraja i nemame nikakva produktivnost...a i onaka bevme za nikade i pred toa...so srekja vo naredniov mesec se nadevam nema da ja umrtvite nacijava..posto gledam nema aktivnost.
Dobra programa, treba nesto vakvo da se napravi da zajakneme. Nemoze da pozajmuvam celo vreme leb od VelAco a od goodbeer zlato za neso da napraam bidejki rabotam za 3 denari MAX vo prosek okolu 1,5denari i nemozam da mrdnam... nekoj plan da napraam, posto neam vreme za MULTI i takvi cuda. Ja pozdravuvam programata.
zito ima eden kup site proizveduvame visok sekoja den, otvori market. Ako ti otvoris drzavni firmi za zito koj ke ni go kupe nas visok zitoto?
mislam deka istiot CP treba da prodolzi ako dojde nov CP so nova programa se sto bilo postignato ovoj mesec ke propadne,od druga strana pa ne pukam so denovi bidejki nemam food a za toa da se promeni ke treba da pomine uste mnogu vreme dodeka ni se zajakne ekonomijata sto nemoze da bide napraveno za 1 mesec.Ne glasam za nikoj bidejki ne sledam mnogu politika neka pobedi podobriot Wink
epa ne znam sto da vi kazam dopolnitelno druze. Edniot e covek poradi koj bevme izbrisani, nemame leb da pukame, oruzje da ne praam muabet, a on sekojdnevno se jaca vo rank, puka full limiti (so tenkovi i oruzje), a drugiot e covek so programa koj smeta deka prethodnikot ne napravil nisto dobro za nas. Moe e da ve prosvetlam, vase e dali kje glasate ili ne. Sto se odnesuva do ekonomijata @Plato, jas imam nekako plan da ja razmrdam, kako taka... drugiot nema nikakov, sve ostava na vremeto.
Не знам колку познавате економија , но за раздвижување на пазарот ви требаат цц . Државата нека испечати ццнека ги пушти во промет