MBP News

Published in Turkey - Political debates and analysis - 25 Jan 2016 06:10 - 43

Merhaba E-Tr 'nin degerli oyuncuları,

bu makalem'de mevcut duruma yapıcı bir tutum ile deginecegim. 

Dikkat!: Icerik sahsi fikrimdir. Partimi baglamaz!

Ekonomi'den baslayalım: 

http://img.webme.com/pic/y/yeniduzenpartisi/Durdemekicin.png
Suan ki hükümetin vatandaslardan neden goldunu YTR'ye degistirmelerini istedigini anlayamiyorum ve bircok oyuncu ile hemfikiriz bu konu'da.
Mevcut hükümet bu tutumla yerli para birimini enflasyona ugratacak ve yeni oyuncular'ı hataya sürükleyecektir. Gelecekte E-TR vatandaslarin'da 1000 Gold varsa ve tüm e-TR oyuncuları yakın'da 2000 Gold ihtiyacı duyacaksa, o zaman YTR'nin degeri epey azalacaktır ve kâr yapan tek devlet'in yöneticileri olacaktır . Simdi ucuz'dan aldıkları Gold yakında 2 veya 3 kat YTR'ye alınacaktır. Yakın'da Golda Talep yüksek olacak Arz ise kısıtlı. Böylece yakın'da Gold'u  satanlar, cok YTR ödeyen Talep tarafına satacaktır. Suan bir hata yaparsak ekonomi konusun'da, bu'nun telafisi zor olur. Neden mi?

Bölgede ki ülkeler'den birine bakalim: 
http://img.webme.com/pic/y/yeniduzenpartisi/Ekonomipolitika.png
Eger yeni oyuncular Gold bozdurup Train binalarını yükseltmez ise ve Sırbistan aynı hataya düsmezse, cok büyük bir sorun olusabilir. Bilirsiniz Sırbistan E-rep'de de güclü devletlerden biri.  Hükümetin Vatandaslara Gold alma imkanı olusturması lazım. yakın'da 500 YTR'ye bir Gold alırız böyle giderse. Sırbistan'ın oyuncu sayısı daha cok. Buna göre hareket edip, train binalarını en kısa zaman'da yükseltmek ilk hedefimiz olsun!

Son olarak Muratbajr'in makalesin'den bir kesiti ele alalim:
http://img.webme.com/pic/y/yeniduzenpartisi/neden.png
Milli Birlik Partisine katilin, Siyasi kariyeriniz önümüzde ki secimler'de baslasin! Türkiye Partisi 178 Oyuncusu ile babylere gelecek vaad edemez!

http://img.webme.com/pic/y/yeniduzenpartisi/Banner.png
Meturkan'in Makalesin'den bir parca: Partiyi kurmamızın amacı sadece çok partili hayata geçiş değil tabiki de. eRev'in her zaman daha iyi bir meclise ihtiyacı olduğu için ve meclisin sigortası olmak için kurduk. Herkesin avazı olmak için mecliste olmak zorundayız. Partimize her kesimden vatandaş gelebilir, her kesimden fikir gelmelide. Bu bizi ve eRev'i dinç tutar.


Mazlum'a Eren, Zalim'e Yavuz olmaya geliyoruz


Support

EsdeathEsdeathEsdeathEsdeathafatdedeLawyeR jr

Comments (43)

Eline sağlık
v eğer böyle bir durum varsa detaylarını merak etmekteyiz başgan bir makale açıp durumu anlatmalı ve şöyle bir durum mevcut bu askeri birlik o Zaman artık devletin ordusudur ve seçimde başgan seçilen mu nun komutanı olur ama mu ya bence denetleme kurulu tarzında bir oluşum olmalıdır
v kesinlikle tadında bir eleştiri train konusunun cc den ne kadar önemli olduğu uzun vadede ortaya çıktığında bu makalenin ne kadar yerinde olduğu anlaşılacaktır.
v7
v+s
vote
Mantıhlı
v
Arkadaşlar oyun yeni olduğu için ortalıkta ekmek yok, ekmek az olduğu için, fiyatı yüksek ve yeni oyuncuların elindeki cc miktarı az olduğu için kimse ff yenileyip etr adına vuruş yaparak true patriot madalyası kazanamazdı bunu yapmasak. Şu anda ekmeğin bu kadar ucuzlamasının sebebi üretimin artması ve bizim gold bozdurma kampanyamız. Ayrıca zaten gold bozdurma kampanyasını okuduysanız bir üst limit yer aldığını görebilirsiniz. Kimseyi zorlamadıkta gold bozdurun diye, sonuçta bir hizmet sunduk, isteyen faydalandı, istemeyen faydalanmadı bu kadar basit. Makalene endorse atan meturkan bile faydalandı bu hizmetten. Gelelim gold azalacak çok pahalanacak geyiğine; her level atladığınızda, her madalya kazandığınızda, ref getirdiğinizde reflerinizden, kısacası heryerden gold kazanıyorsunuz zaten. Sorun olan CC olmamasıydı ortalıkta. CC'yi sadece üretim yapıp satış yaparsan kazanabiliyorsun oyunda ve zaten ürettiğinizi kendiniz yediğiniz için para da kazanamıyorsunuz. Kar yapan devlet yöneticileri demişsin de bizim ne gibi bir karımız oldu bu işten onu da açıklarsan sevinirim. Merak etmeyin ben iktisat mezunuyum biraz anlıyoruz bu işlerden, sorun olacağını düşünsek yapmazdık zaten.
Pufff yine saçma saçma eleştiriler xdxd Len olm madem eleştiriyorsunuz az araştır da öyle eleştir... muratba iyi dolduruyor sizi anlaşılan.
@WS 10 ben simdiye kadar ne Gold bozdurdum nede TRY ile GOld aldim. Oyunu yapanlar, yani admin bu sorunla zaten ilgileniyor. Günlük görevler veriyor ve bu görevlerden gelen Ekmekler kismen Q5 Ekmekleri zaten + kendi ürettigimiz ekmek + Calistigimiz yerden gelen Para. Bu ekmekler simdiye kadar yetti bana. Bakin ben sizin ismini kullanmadim, sizin kâr edeceginizi de söylemedim. Ne yazmisim bir bakalim :" Gelecekte E-TR vatandaslarin'da 1000 Gold varsa ve tüm e-TR oyuncuları yakın'da 2000 Gold ihtiyacı duyacaksa, o zaman YTR'nin degeri epey azalacaktır ve kâr yapan tek devlet'in yöneticileri olacaktır." Sizin suan kâr ettiginizi de öne sürmemisim. Dedigim gibi YAKINDA bu politika ile devlet yöneticileri kisisel olarak kârli cikabilir. Bu bir tez'dir. Zaten suan ki durum onu gösteriyor. Goldun fiyati, piyasa'da cogalan TRY ile firlayacaktir.
,@WS yani gelcekte belki'de siz devletin yöneticileri olmayacaksiniz. Kim yerine gelirse ve bu politikayi yürütürse, o kârli cikabilir. Yine söylüyorum bu bir tezdir. @Can Touch This Zaten Baskanin aleyhine birsey deseydin, seni Parti disi ederdi, muratbajr'i ordudan kovdugu gibi Smile Senin durumunu'da anliyorum kardesim, üzülme
Ama bu ekonomi politikanizi deneyecegim. 2 Gold bozdurup kârli cikip cikmayacagimi tecrübe edinecegim.
Canım kardeşim sana yetiyorsa herkese yetecek diye bir durum yok biliyorsun. Kimileri daha çok vurup bir an önce true patriot madalyası kazanmaya bakıyor ki bu senin yaptığından çok daha mantıklı. Mesela sen sadece 1 true patriot madalyası kazanmışken benim 5 true patriot madalyam var. Çünkü goldumun bir kısmını bozdurdum ve bu parayla ekmek alarak etr için vurdum. Bana gelecekte devlet yöneticileri nasıl kar edecekler bu durumdan kişisel olarak açıklayabilir misin bunu? TRY'nin değeri azalırsa goldunu bozdurmamış olanlar karlı çıkar senin söylediğinin aksine, diyelim ki gold bizim yüzümüzden 1G=500TRY seviyesine çıktı. Bu durumda goldunu bozdurmamış olan sen mi kar edersin, yoksa 1 goldunu 200TRY'ye satmış olan ben mi? Neden bahsettiğini bilmiyorsun.
Iste dedigim de tam o. Siz kampanya yapip oyunculari GOld bozdurmaya cagiriyorsunuz ve siz Gold elde ediyorsunuz. Ve gelecekte bozdurdugunuz'da 2 kati TRY alirsiniz. Dedigim gibi. 2 Gold gönderdim sana. Bu Politikayi deneyip tecrübe edinecegim. Eger hakliysan, gazetem'den duyururum elestirinin pratikle uyusmadigini. MBP'nin amaci karalamak degil, yapici elestiridir...
Dostum gold benim goldum değil, gold devletin goldu. Benimle, başkanla veya herhangi bir kişiyle ilgisi yok goldun. Vatandaşların gönderdiği goldlar devletin kasasına giriyor http://www.erevollution.com/en/country/economy/68/Turkey şurada görebilirsin. Madem amacın karalamak değil, sor öğren. Bilmeden etmeden insanları suçlamayın. Makaleni de düzelt lütfen doğruları öğrendiğine göre.
Kardesim, bu benim düsüncem ve elestirmek bizim isimiz, savunmak sizin. Eger düsünceme katilmiyorsan makale yaz savunma yap, okuyucular pozisyon alsin. Benim izlenimim bunu gösterdi. Dedigim gibi tecrube edinecegim ve düsüncelerim yanlis cikarsa yeni makale yazarim. Gazeten ne güne duruyor Smile
Zaten ilk kirilma bu Devlet hazinesi yüzünden olmadi mi? 2. Parti neden kuruldu? Baskanin Gold aktarmasi yüzünden. Belli ki Baskan diger MVlere ragmen Gold aktarabiliyor hesabina ve arkasindan bircok kisi var. 5 Milletvekili parti'den ayrilip Milli Toplum Partisi partisini kurdu. Yani diyecegim o ki, tek tarafli bir elestirici tutum yok size karsi. MTP'den geldi ilk ses. Benim sahsi izlenimim de beni elestirel bir tutuma sürükledi.
kardeşim biraz araştırın. kaygılarında haklı olabilirsin ama enaz senin kadar herkes duyarı bak mesela bu sırbıstanın en son durum made sırbıstan örnek hemde 200 gold 1:http://prntscr.com/9uubu6 - 2- http://prntscr.com/9uuce0
Ben sana makalende yanlış bilgi var onu düzelt diyorum, sen o yanlış bilgiyi doğrusunu öğrendiğin halde düzeltmiyorsan bu seni yalancı yapar. https://docs.google.com/spreadsheets/d/108th5ZDGdRl6CwCIZrELyljjrxG0Mtqe6Cu2hLP96Us/edit?usp=sharing O goldlar herhangi bir devlet yöneticisinin değil, bizzat devletin goldu. Bu yüzden yöneticilerin kar elde etmesi söz konusu değil. O yanlış bilgiyi düzelt.
Makale editlendi. Hükümetin kâr edebilmesinin mümkün oldugu bir gercek ama. Mecliste neredeyse veya tamamen tek basina Yasa gecirebilecek gücte Türkiye Partisi. Gold'lari aktarmak bir uzlasmaya bakar. Bu olayin mümkün olduguna ve güc paylasimnin mevcut olmadigina vurgu yapiyorum, kimseyi hirsizlikla suclamiyorum. 2. bir güclü Parti sart. Dengeli bir meclis olusturmak gerek bence.
Üşenmedim okudum yorumları. @MelikSah güldürme beni. Bak buraya yazanların hepsine tek tek sor, Başkan'ı en çok eleştirenlerden biri olduğumu hepsi kabul eder. Ben orduda değilim, ayrıca o partide bulunmamın şu anki tek sebebi kalabalık olması ve gerektiğinde duyuruları yapabilmek için ihtiyaç duymam. Diğer konu ise oyun mekaniklerini hala kavrayamamışsınız. Bu oyundaki ekonomi erepin ilk versiyonundaki gibi. Tamam training diyorsun iyi diyorsun da sana ne kardeşim milletin goldunu bozdurmasından? Ben adama 5 gold salarım, bana geri CC olarak gönderir. Bu seni ilgilendirmez ki? Şu an Monetary Market pasif olduğundan (ki sebebi CC olmaması) 1 goldu 200 CCden bozdurman imkansızdır. Devletin para basma yasası da bunun için kullanılmaktadır. Yani o goldların tamamı gönüllü kişiler tarafından devlet kasasına donate ediliyor. Devletin kasasına giren çıkan yok. İlk mesajda da belirttiğim gibi 'madem eleştiriyorsunuz araştırın da eleştirin' Bu kafayla devam ettikce daha da komik duruma düşersiniz.
Ayrıca belirtmemişim, belirteyim. Devlette basılan para devletin kendi parası değil. Oyuncular tarafından toplanan gönüllü goldlar devletin kasasına donate edilip, o donate edilen gold para olarak basılıyor. Cidden eleştirmeden önce bir araştırmayı öğrenin. oyun mekaniğini kavrayın... Ha illa erepteki zihniyetiniz ile devam edecekseniz, bende erepteki zihniyetimdeki gibi sizleri iplememe modunda devam edeceğim. Saygılar hörmetler.
Dip not : WS 10 yapılan donatelerin hepsinin kaydını tutuyor ekran görüntüleriyle beraber. Açıp bakabilirsin zahmet edip.
yorum yapamıyorum o kadar komik. Şu mesajı birinize atmıştım ,hepinize atmak gerekiyormuş, yinede nimetten saymayın kendinizi Laugh http://prntscr.com/9uv4ln
Sanıyorsun ki, sana değer veriliyor, birileri ipliyor seni Smile useless
Yav he he xd
Mevcut hükümet resmen ciddiyetini yitirmis durum'da, WS 10 ve doctor haric. Asagilayici bir tutumu var. Böyle kisiler ilk oyuna basladiklari zamanlari unutup, oyunculari asagilarlar. Kendini üstün zeka zannediyor, üzmeyin Kubasar kardesimizi
@MelikSah, siz hala şunu kavrayamamışsınız. Mevcut hükümet yada mevcut meclis diye birşey yok zaten. Olmadı da... Neyin kafasını yaşıyorsunuz anlamadım ki? Ne içiyonuz yada hakket söyleyin ben de içecem Laugh Yav kardeşim, zaten hızlı olup ilk lvl kasanlar başkan yada millet vekili olmadı mı? Bütün millet vekili adayları zaten millet vekili oldu, seçim diye birşey olmadı ki... Gelmişsiniz konuşuyorsunuz, e ataydınız madem elinizi taşınızın altına? O kadar şut atıldı duyuru yapıldı, geleydiniz toplantılara? Gizliden gizliden kumpas peşindesiniz bir de yok aşağılayıcı bir tutum var yok bilmem ne. Ne yani bütün SSleri dökelim mi ne işler çevirdiğinize dair? Emin misin bu konuda? İlk mesajımda insan gibi eleştirdim şahsen ama aldığım cevaplar o kadar mantıksız ve saçma ki benden alacağınız tutum anca bu kadar olabilir. Kusura bakmayın.
@Can Touch This "Pufff yine saçma saçma eleştiriler xdxd Len olm madem eleştiriyorsunuz az araştır da öyle eleştir... muratba iyi dolduruyor sizi anlaşılan"
--- Closed --- [Mevzuyu uzatmaya gerek yok] Herkes bu konu'da kendi düşüncesini oluştursun. Haksız eleştiri olduğunu savunan varsa makale yazsın, makalemi hedef alsın.
@MelikSah, anlamak istediğiniz gibi anlıyorsunuz. Kaç kere muratba'yı ve yandaşlarını uyardık kibar bir şekilde. Ki zaten bunların kim olduğu biliniyor. En azından izah etmeye çalıştık yine de saçma eleştirilerde bulundunuz. Saçma diyorum çünkü hem eleştiriyorsunuz, hem eksik kalmıyorsunuz. Hani goldu eleştiriyordunuz siz? Loglarda bakıyorum da sizler de pay almışsınız? Komik değil mi? Şunu düşünmek lazım. Eleştirinizin hedefi olmayan kitlelerden dahi tepki alıyorsanız, demekki bir sorun var. Size kimse niye eleştiriyorsunuz demiyor. Eleştirirken dayanağınız olsun, arka planda PMlerde gizli işler çevirmeyin, itibarınız zedelenmesin diyoruz. Başta milleti karalama çabasına giriliyor, sonra baktı başa çıkılamayacak başlanıyor kıvrılmaya. Ayrıca o 'Pufff yine saçma saçma eleştiriler xdxd' ile başlayan yorumumda aşağılayıcı bir tutum sergilediğimi sanmıyorum, hele hele aranızda millete neredeyse hırsız damgası vurmaya çalışıp da gizliden iş çevirenler varken... Neyse dediğin gibi olsun, mevzuyu uzatmaya gerek yok. Smile
Şu oyunu oynıcaksanız ülke adına açılmış olan https://www.rizon.net/chat #erevollution.tr kanalına gelin. Bir çok konuda bilgi eksikliği yaşıyorsunuz, oyundan çok uzaksınız. Her anlamıyla çok uzaktasınız. Eleştiri yapın yapmayın demiyoruz bize eleştiren insanlarda lazım, fakat bilgi eksikliğiniz çok üst seviyede eleştiri yapiyorsunuz. Okumadan öğrenmeden bilmeden yorum yapmak hem kendinize hem de ülkeye zarar verir. Daha yolun başında yenik duruma düşersiniz. Yaptığın eleştirilerin hepsinin mantıklı bir açıklaması elbet var ama öğrenmek istemiyorsunuz belliki. Party ya da Ordu kurmuşsanız hele ben Ülkeyi yönetmeye adayım diyorsanız chat kanalını kullanmak zorundasınız. Müttefiklerimiz kim ? Kimlerle konuşuyoruz ? Şuanda kurulan party ya da ordu lardan çok az insanı chat kanalında görüyoruz ? Farzı misal suan baskan olsan, kim nerede biliyormusun türkiyenin dünya üzerindeki siyasi konumuna ne kadar hakimsiniz ?
Güzel bir makale olmuş. Tebrikler MelihSah Smile) CTT, öncelikle ben MelikSah'la veya onun partisindeki diğer insanlarla konuşmadım. BİLİP BİLMEDEN, SORUP ÖĞRENMEDEN MUHALEFET OLMA. Nedense yorumlar hep ekonomiyle ilgili. BAŞKANIN, DEVLETİN ORDUSUNDAN BİZİ NE HAKLA ATTIĞINA DAİR EN UFAK BİR YORUM BİLE YOK. Tabi olamaz. Çünkü Baskan'ın haksız olduğunu herkes biliyor. Gün gelecek, bize haksızlık yapan herkese karşı BİR OLACAĞIZ ve onların başını ezeceğiz. Herkes bunu görecek. Belki impeç geçmedi ama seçim var. Seçimle olacak .
arkadaslar kesinlikle yaptığınıza saygısızlık olarak görmeyin bu yorumları mesela ben oyuncuların fazla gold kazanması için gazete acıp abone sayısını artırmaya yonelik bir proje yapalım dedim belki vaktiniz yok en azından bi cvp verseydiniz zaten şuanki durum sizin başarılı olduğunuz göstermekte birde başgan eger doğru ise Turkish Armed Forces kurulum gold unu devletten geri almış doğrumu bilmem ama bi acıklama iyi olur
Devletin ordusu dedi. Bizi attı. O zaman o ordu, devletin ordusu değildir. 30 goldu derhal ülke kasasına geri iade etmeli.
Oyunun 2. Günü Ordu kurdum kendi cebimden 40 gold vererek. Sırf insanlar biran önce DO yapsınlar enerji bar ve bazuka biriktirsinler diye. Bunu yapmamış olsak belki 4 5 gün ordusuz kalınacaktı kim bilir.Bu orduyu devlete hibe etmek içinde benim vermiş olduğum altını geri almam gerekiyordu ki devlet katkısıyla kurulmuş bir ordu olsun. Eğer altını geri almamış olsaydım kendime ait şahsi bir ordu konumunda dururdu. Bu yüzden 30 altını geri aldım ki bu zaten benim kendi paramdı. Neden 40 değil de 30 altın geri aldık ? Zaten admin Party kurulması için 50 gold vermişti onun 40 goldunu partye harcadık geri kalan 10 gold + bendeki 30 gold ile Ordu kurduk. Şuan ordu komutanı değişmiyor. Öyle bir özellik gelirse dönemin devlet başkanına yada Savunma bakanına devredilecek. Şuan Ordu da Party de Devletindir. Ben murat ve tayfasını ordudan attiğim dönemde ordu benim şahsi malım konumundaydı cünkü yasa geçmemişti ve geçmemesi içinde arkadaşlarıyla hayır oyu kullanmışlardı,atılma sebepleri de buydu. Neyseki bilinçli MV ler sayesinde yasa geçti ve olay cözüldü.
Muratcım sen bu kafayla gittiğin sürece ,ne başkanlık yapabilirsin ne de toplumda saygı kazanabilirsin. Önce karşındakini dinlemeyi öğreniceksin ,sonra kendini bilgi birikimlerinle geliştireceksin, deneyim kazanıcaksın. Mesela bir party baskanı olarak hiç bir fikir sunmadın bize. Hiç bir müttefik toplantılarında bulunmadın. Hiç meclis toplantısına gelmedin. Kanalda yaptiğimiz tartışmalarda bulunmadın. Eeee nasıl olacak bu iş ? Aynısı diğer party başkanı ya da ordu başkanı arkadaşlar için geçerlidir. Sevgilerle.
Ayrıca o arkadaşlarının verdiği impech yasası ülke prestiji açısından çok çirkin ve saygısızca bir davranıştır. Ülke siyasetinin ne kadar düzensiz ve başı boş olduğunun bir göstergesidir. Çıkartacağınız Milletvekillerinin oyuna hakim ülkeye saygısı olan kişilerden olmasını tercih ediniz.
Hiç boşuna kıvırma baskan. O yasa daha önce geçmemişmiş de, senin şahsi malınmışta, bizi ondan atmışmışda. Sen kim oluyorsun kardeşim ? Önemli olan yasanın geçip geçmemesi değil. Sen bir kere o orduyu devlet ordusu olarak tanıttın mı ? Tanıttın. Ondan sonra o ordudan kimseyi atmaya hakkın da haddin de yoktu. Ben ister o yasaya evet veririm, ister hayır veririm. Yasaya ne cevap vereceğime sen mi karar vereceksin ? Sen diktatör müsün ? Ben sana diyeyim. Sen başkanlığın döneminde hiçbir muhalefet istemiyordun. Herkes sen ne dersen ''evet, aynen öyle, sen ne dersen öyle olsun'' böyle desin istiyordun. Öyle olmadı. Bundan sonra da öyle olmayacak. Devletin ordusundan bizi atmanın bedelini de ödeyeceksin. Bize bir şey sunmadınız diyorsun. Siz kimseyi tınlamıyorsunuz ki. METAROR kardeşim size bir şeyler yazmış, hiç tınlayıpta cevap bile yazmamışsınız. Bir de gelip burada bana laf atıyor
Yukarıda anlattım yaşananların hepsini tek tek. Anlamak istediğin gibi anlarsın. Admin başkan olarak gösterdi beni, secilmiş birisi değilim. 10 gün sonra ilk seçimler olacak o zaman ülkenin gerçek sahipleri yani seçilmiş kişileri hükümeti oluşturacaklar. Benim artık başkanlıkla işim olmaz , ama sen ve senin gibi gerici, kin ve nefretten başka bir şey üretmeyen insanlar bu ülkenin başına gelemeyecekler. Yaşınız daha 17 ama muhatap olduğunuz insanlar 30 küsür yaşında kişiler. Yaşınıza saygım sonsuz fakat insanları suçlarken neyle suçladığınıza iyi bakın, bazı şeylerin şakası olmaz oyun dahi olsa. Sizden 10 yaş büyük olmamıza rağmen muhatap alıyoruz lafınızı bilipde konuşun.
@muratbajr, herşeyi yaşının küçüklüğüne, eksik bilgine ve tecrübesizliğine veriyorum. Kusura bakma da PMlerde milleti kışkırtmaya çalıştığını bilmeyen yok. Onu bir geçelim. Ayrıca Baskan'ın donate yasasına ilk karşı çıkanlardan biri olduğumu bilmen gerekirdi. Ki bunu daha önce çok belirttim, üstteki yorumda da belirttim. Atma konusunda beni bağlamaz çünkü yaşanan olayı bilmiyorum, ben o ordu mensubu değilim. Eğer saygısızlık/küfür/hakaret etmişsen doğru, sırf eleştirdin diye attıysa yanlıştır benim gözümde. Donate konusunda ise adam kendi cebinden verdiği goldu geri aldı. Şu an oyunda ordu komutanı değiştirilemiyor veya ordu özelleştirilemiyor. O yüzden hala kendisi ordu komutanı. Bugün yarın devlet tarafından belirlenen biri olduğunda komutan değişecek elbet. Ki bunların hepsi konuşuldu ve tartışıldı. Benim demek istediğim hep şu, eleştir hobi olarak yine eleştir amma velakin önce bir sor soruştur araştır öyle eleştir. Gizliden saklıdan işler çevirmeden eleştir. Delikanlı gibi dayanak bularak eleştir. Toplantılara katıl, ülke faydasına dokunacağın her konuda eleştir. Hiç birşeyden haberin yokken yaygara çıkarıp milletin arasına kara kedi olmaya çalışmadan eleştir. Kimse sana niye eleştiriyorsun demez zaten.
Sizin tek sorununuz erepteki gibi açtığınız yaprak kürek, komik komik makalelerin altında ağır dalga geçecek insanların burada olmaması. Bazen diyordum "lan herkes yaşadı ilk başladığında böyle fantezileri, heves kırmayalım" şimdi anlıyorumki gerekliymiş, olmayınca böyle oluyor işte. Size ne anlatılsa boş, tüm bu satırlar havaya.