COSMOS

Published in Turkey - First steps in eRevollution - 09 Sep 2016 09:03 - 17

http://i.hizliresim.com/7AqM25.png

Herkese merhabalar. Uzun süren inaktiflik döneminin ardından MEB olarak aktifliğe başlayınca çalışmaları hızlı hızlı tamamlamaya çalışıyorum. Bu süreçte bana tüm enerjisiyle yardım eden Exxtravaganza (Ahmet Deniz) 'ya çok teşekkür ediyorum. Bu sabah yeni bir projeye başladığımızı duyurmuştuk ve ilk bölümünü sizlerle paylaşmıştık. Hızımızı hiç kesmeden serimizin 2.bölümünü hazırladık ve sizlere sunuyoruz. 2.bölümümüzde MSB konusunda tecrübeli bir isim olan sitare 'yle konuştuk. Bizlere MSB olarak ne yaptığını, nasıl MSB olduğunu, MSB 'den kazandığı parayı, MSB olmak için neler yapmanız gerektiğini vs. anlattı. Umarım sizler için faydalı olur. 


Soru1- Öncelikle merhabalar. sitareyi oyundaki çoğu insan tanır, bilir. MSB konusunda deneyimlisiniz. Kendinizi bize biraz tanıtır mısınız? 

Adım Halil,31 Yaşındayım Makine Mühendisiyim (makine pişmanlıktır :D ) Kayseriliyim. Bu oyuna benzer diğer oyunu 2010 Milliyet BabyBoom’undan bu yana oynuyorum. Oyun modülüne alışığım.

Soru2- MSB olmadan önce sitare nasıl bir süreçten geçti?

Gündüz iş yerinde akşama kadar müsait oluyorum genelde online olurum. Akşamları aileme ayırdığım için akşamları çok sık giremiyorum, girmek istemiyorum oyuna. Velhasıl Oyunun ilk günlerinde oyuna başladım. Sırpların silinmesi, Hırvatların taraf değiştirmesi ile birlikte biliyorsunuz bir silinme süreci yaşadık. O zamanlar ülkenin nüfusu çok azdı. Kurucuları arasında da bulunduğum Sancak ordusuyla yönetim bize geçtiğinde yine MSB görevini üstlenmiştim. O zamanlar pat çat İngilizce google çeviri ile Gürcüler, Fransız tankları ile görüştüğümü hatırlıyorum da ülke olarak şuan baya iyi bir konuma geldik.
Çok sevdiğim ağabeylerimle, kardeşlerimle kurduğumuz RoS ordusu olarak biz yönetimde olsak da olmasak da her dönem MSB görevi bizdeymiş gibi cephe takip ediyoruz, mevcut yönetimlerle fikir alış verişi yapıyoruz.
Bunun haricinde bu zamana kadar kurulan her hükümete elimden geldiği kadar yardımcı olmaya çalıştım. Bundan sonra da elimden geleni yaparım inşallah.

Soru3- MSB olmak için gerekli olan vasıflar nelerdir?

Öyle çok zor bir görev değil aslında. Her Türk asker doğuyor zaten. Şaka bir yana, MSB olacak kişi oyundaki haritayı okumayı mutlaka bilmelidir. Diğer Bakanlık ve Başkanla mutlaka koordineli çalışmalı Başkan’ın istediği anda ulaşılabilir olmalıdır.

Soru4- MSB nin yüklendiği sorumluluklar ve görevler nelerdir?

İsterseniz bunu maddeler halinde açıklayalım hem anlaşılması da kolay olur.
1- Haritayı çok iyi okumayı bilmeliyiz. Online olduğumuz sürelerde harita devamlı bir yerde açık oluyor devamlı kontrol edip inceliyoruz. Mesela hangi toprak nereye komşu nereye savaş açılabilir. Kim nereye saldırdı amaçları ne olabilir gibi. Haritada bir toprağın üzerine geldiğiniz zaman ona komşu topraklar renk değiştiriyor.
2- Azılı düşmanlar başta olmak üzere birçok devletlerin günlük sundukları yasaları takip ediyoruz. Hırvat,Macar,Alman,Sırp,Bosna vs. tabi müttefiklerde takip edilebilir.Yasalarda bizim için önemli olanlar savaş yasaları ve doğal düşman yasaları.
3- TR nin mevcut önemli savaşı olmadığı sürelerde dış işlerinden bize gelen talimata göre Orduların DO emirlerini yönlendiriyoruz.
4- Savaş yasalarını sadece Başkan verebilir. Bundan dolayı biz yasaları takip edip olası bir bize karşı veya başka müttefiğe karşı olan saldırıları haber veriyoruz.
5- RW açmak çok önemli. Bunu da başkan ve kabine dışında kimseye açtırmıyoruz.Yanlış bir RW açmak 48 saate mal oluyor.Çünkü RW savaşı bittikten sonra bile 24 saat içinde aynı yerde RW isyan açılamıyor.
6- Hemen hemen her gün akşam yapılan Devlet destekli silah dağıtımı için silah alımı ve dağıtma işleri.
7- MSB defterine kayıt tutmak. Dağıtım için silahlar kimden kaç paraya alındı. İsim isim kimlere kaç silah dağıtıldı. (Silah alan arkadaşlar nerelere vuruş yaptı :D) Evet bunu kontrol ediyoruz ama şuana kadar kimseye uyarıda bulunmadık.Üst üste silah alıp hiç vurmayan ve bu işi alışkanlık haline getirmiş arkadaşlara uyarıda bulunabiliriz ilerde.
Gördüğünüz üzere bir iş yoğunluğu oluyor. Hazır siz bize bu fırsatı sunmuşken bu görevde bana yardımcı olan Attila the Hun (Başbakan), Alparslan the Seljuk (MSB Yardımcısı) ve Göreve geldiğimizde bize yapacaklarımızı anlatan Mason Itachi kardeşlerime teşekkür ediyorum.

Soru5- MSB nin bu görevden ötürü kazandığı bir gelir varmıdır?

Gelir mi o da neymiş =) Tam tersine cebinizdeki de gidiyor. Silah dağıtımlarında ipin ucunu kaçırırsanız o defteri denkleştirmek için cepten yerine koyacaksınız :D

Soru6- Sizce oyuna bugün başlayan bir vatandaş ileride eTR nin MSB si olabilir mi? Olabilirse nasıl olabilir? Neler yapması gerekir?

Tabi ki olabilir. Hele ki Ros Academy olsun KGB olsun zehir gibi yeni oyuncular geliyor.
Oyunun savaş modülü ile ilgili olacaklar. Harita incelemesi-Yasa Takibi-Cephe Takibi ve eTR halkını savaşlar öncesi gazlayabilen herkes olabilir.

Soru7- Son olarak yeni başlayan arkadaşlara ve MSB hakkında kafasında soru işareti olanlara söyleceğiniz şeyler var mı?

Yeni başlayan arkadaşlara en önemli tavsiyem Ekim ayında gelecek olan muhtemel indirim için şuan hazır eTR aktif savaşta değilken birikim yapın. Ayrıca yanlış hatırlamıyorsam Macaristan ile Nap 6 Ekimde bitiyor. eTR büyük ve güçlü bir devlet (Hem askeri hem Ekonomik hem de nüfus olarak) bizi Avrupa’da istemiyorlar. Mutlaka bizi Avrupa’dan atmak isteyecekler. Şuan Müttefik cephelerinde savaşırken tüm eTR halkı birikimini yapsın.

                                                                                                                                                                                                                                                                      

Bu makaleyle beraber insanların kafasındaki MSB ile ilgili soruları cevaplamaya çalıştık. Umarım burda anlatılanları bilmeyen arkadaşlar bu makaleden sonra biraz da olsun bilgilenmişlerdir ve umarım bu makaleyi okuyan bir baby arkadaşımızı ilerde MSB olarak görürüz. Bir sonraki Bir Bilene Sor bölümümüz Başbakan 'a sordukla karşınızda olmayı diliyoruz. Başbakanlık hakkında bilmediğiniz soruları bilirkişilerden öğrenmeye/öğretmeye çalışacağız. Hepinize iyi günler, iyi oyunlar dilerim.

    Milli Savunma Bakanı                                                                                                                                                                          Milli Eğitim Bakanı
                sitare                                                                                                                                                                                                   Demircioglu

https://www.erevollution.com/public/upload/citizen/1833.jpg                                                                                                                                                                                       https://www.erevollution.com/public/upload/citizen/22623.jpg

Support

TTTTMustafa Rayleigh

Comments (17)

o7 MEB çalışıyor! (MEB e pirinç yapandan pirinç alırım!)
pirinç Laugh
İcraatın içinden MEB vol 2 o/ tebrikler
o7
Meb candır o7
o7
o7
o7
v, refiyim benden zengin oldu gold almadığım halde rağmen itiraf istiyorum Laugh
@DoOmHaMmEr, bende sitare nin refiyim hocam eTR nin yarısı onun refi Laugh
vay arkadaş zenginliğe bak Laugh
Doomhammer ülke yönetiminde gördüğün strsi yükseklerden birçoğu refim sağolsun arkadaşlar Smile yardım ettiğim reflerde yorum yapar inşallah buraya Laugh
şöyle bi baktım da sadece Attila ve benden 200+ gold :S yardım ettiğim deyip zekattan kaçamazsın Laugh
Herkese iyi akşamlar Smile ben kaçar buralar masraflı olmaya başladı Laugh
Halil Reiiis Laugh
Başbakan görevleri nedir nelerdir merak ettim heyecan ile bekliyorum elinize sağlık çok güzel olmuş o7
v