COSMOS

Published in Turkey - Social interactions and entertainment - 07 Aug 2016 09:48 - 13

Herkese selamlar. Bugün oyuna yeni başlayan arkadaşların en çok sorduğu sorulardan birisi olan Bu oyunda savaşmaktan başka bir şey yapamıyor muyuz? sorusunu cevaplandırmak için bu makaleyi yazıyorum. Makaleye başlamadan önce sorunun cevabını vereyim. Savaşmak bu oyunun sadece küçücük bir parçası. Yani savaşmak dışında hayal edemeyeceğiniz kadar çok şey yapabilirsiniz. Peki ne yapabiliriz, nasıl yapabiliriz? Kendi hikayemle sizlerin akıllarındaki bu soruları gidermeye çalışacağım.

Öncelikle eRevollution ın RPG yani rol yapma oyunu olduğunu hatırlamanızı istiyorum. RPG oyunlarda yapılabilecek şeyleri oyun değil, siz belirlersiniz. Mesela oyunda dernek tarzı oluşumlar kurmamıza imkan sağlayan bir modül yok. Fakat siz kendi hayal gücünüzü ve gazetenizi kullanarak sanal dernek oluşturabilirsiniz. Kendimden örnek vermek gerekirse oyuna ilk başladığımda benim gibi yeni başlayan oyunculara yardım etmek amacıyla Türk Yardım Oluşumu adlı küçük çaplı bir oluşum yaratmıştım. (Merak edenler için LINK) Bu sayede hergün enerji basıp savaşmanın dışında insanlara yardım eden bir oluşumun kurucusu olmuştum. Oyundaki eski abilerim, kardeşlerim sağolsunlar beni dışlamak yerine sahip çıkıp projelerimi desteklemişlerdi. Bu oluşum altında 2-3 tane kampanya oluşturduktan sonra MEB için çalışmam için mesaj almıştım ve bu benim oyunda siyasete girişimin ilk parçasıydı. MEB deki ilk görevim çok basitti. Yeni gelen insanlara hoşgeldin mesajı atarak oyun hakkındaki sorularını cevaplamaya çalışıyordum.

eTR için daha fazla sorumluluk almak istedim. Oyunu kendim için daha karmaşık bir hale getirmek için KGB Facebook grubunda oyunun reklamını yaptım ve büyük bir kitleyi oyuna çekmeyi başardım. Diğer oyuncular tarafından bu çabam görüldü ve Mayıs dönemi Milli Eğitim Bakanı olmam için mesaj aldım. Bu oyunda yakalamış olduğum başarılar arasında benim için en heyecan vericisiydi. Oyuna başladıktan yaklaşık 1-2 ay sonra aktif olarak siyasete adım atmıştım. Tüm bunları yaparken KGB Askeri Birliğinide kurarak KGB deki dostlarımızı bir araya topladım.

Tüm bunlara rağmen oyun benim için halen yavandı. Diğer oyuncuların (WS10 ve Gezi Park ı hatırlıyorum bu konuda) TS3 ve Discord kanalı açmasıyla beraber oyuncular sesli olarak diyaloga geçmeye başladı ve sosyal ortam yaratılarak oyundan alınan zevk arttırıldı. Kesinlikle oyundaki chati ve discord gibi kanalları aktif olarak kullanmanızı öneriyorum.

Daha sonra ekonomik yöndende oyunda aktif olarak katılmayı istediğimden kendi çapımca Demircioglu İnşaat adı altında sanal bir şirketler grubu oluşturdum. Bu şirketle ev hammaddesi üretip satıyordum. Ve buna inanılmaz zevk vermişti. Olayı iyice gerçekçi kılmak için google docs aracılığıyla muhasebe hesapları bile tutuyordum.

MEB olarak görev yaptığım zamanlarda oyuna yeni başlayan arkadaşları bilgilendirmek için makaleler hazırlamaya başladım. Yeni projeler oluşturmaya çalıştım. Dönem sonunda MEB için tekrardan teklif aldım ama vakit yokluğundan üzülerek kabul edemedim. 

Bu oyunun temel yapı taşı sabır ve yaratıcılıktır. Sabretmeyen ve yaratıcı olmayan bir adam bu oyunda tutunamaz. Yani bugün başlayıp 1 hafta sonra Ben MV olmak istiyorum derseniz olamazsınız. Hayal kırıklığına uğrar oyunu bırakırsınız. Eğer yaratıcı olup kendinizin ve diğer oyuncuların gelişmesi için projeler üretebilirseniz herkes size destek çıkacaktır ve oyundan inanılmaz zevk alacaksınızdır. Şunuda söylemek istiyorum. Bu oyunda MV, Bakan ve Başkan olmak size ekstra gelir sağlamaz. Bunlar size sadece ekstra sorumluluk verir. Boş zamanınızın çoğunu emer. Emek ister. eTR hizmet etmek için gece gündüz proje üretirsiniz. Diplomatik anlaşmalarla haşır neşir olur ve kafayı yersiniz :)

Bu makale sizin için yararlı olduysa ne mutlu bana. Umarım herkes sadece savaşmak yerine daha yaratıcıolarak RPG ruhunu yaşar. Teşekkürler.


Support

TyraelOksoko TiginEsCeNT

Comments (13)

Pirinç bulgur ekmek aş filan savar
Pirinç istiyorum
voted
voted
Eline sağlık faydalı olmuş Smile
eline sağlık...
Yeni başlayanlar discorda gelmeye çekinmesin.Cephelerde anlık iletişim olsun, muhabbetler olsun,kendi aramızda haxball maçlarımız olsun(SilentCry ile aynı takıma düşmeyin) kısacası discord sarıyor gelin Laugh
Helal oylandı
o/
v
o7
Çok faydalı bir makale bu sorular bana da bolca geliyor artık çekinmeden bu makaleyi önerebilirim emeğine sağlık o7
teşekkürler. bu şekilde destekler olsa çok gaydalı olacaktır. halen oyundan keyif almaya çalışıyorum ama olmuyor..