15 - Published in Hungary
- Financial analysis - 6 years ago
Az akadály
Az elmélet szerint egy valaki menedzseli a „termelőszövetkezet”, és a saját vagyonát, és ipari/kereskedői tevékenységét elkülönítve, a közös vagyonból származó hasznot visszaosztva zajlik a gazdálkodás. Ez az elkülönítés azonban messze nem ilyen egyszerű, hiszen egy valutaszámla van, egy főnöke van a
potenciális munkavállalóknak, ha ipar szerint nem különül el a két tevékenység, akkor még ettől is bonyolultabb a helyzet. Az, hogy mikor mennyiért szerzünk be nyersanyagot, vagy a kész heliket épp mennyiért tudjuk eladni, hogy melyik munkavállaló hányszor dolgozott mind nagyon részletes könyvelést követelne meg.
Első körben tehát itt kell egy egyszerűsítést tenni, az átláthatóság két aspektusa ütközik meg: a mindent lássunk, és a lássuk, amit akarunk. Ha a másik oldalról közelítjük meg a problémát: vannak kiadásaink (nyersanyag, bérek) és bevételek (helik piaci ára), és ezekből elég jól kiszámolható, miféle bevételt termel a közös vagyon. Ez nem lesz pontos összeg, de a TSZ elnök motiválva lesz, hogy jól dolgozzon, hogy pörögjön a biznisz, mert az elvárásokat nem ő mondja ki („hát, nincs melósom, meg drága a nyersi” – „nem érdekel, ezt a célt kéne elérned, csináld, ne picsogj”).
A részvényesek egyhangúan megszavazták az ötletet. Pár nap türelmet kérek, amíg elérhetem a 10 alkalmazottat, utána pedig már az én saram, hogy tartsam is meg őket, készüljek fel a télre, olcsón vegyem a nyersit, és jó áron adjam el a heliket. Az eredeti tervben nem is mertem álmodni arról, hogy q5 heligyár lesz mostanra, így nem is készültem fel arra, hogy a melósokat, azok nyersanyagszükségletét, és az így felpörgő üzletmenetet szét tudjam fésülni a saját forgalmamtól, indokoltnak érzem a pár napnyi haladékot.
A gyarkolat majd eldönti, jó-e ez így. Jelenleg napi másfél aranyat hoz 100 arany befektetés, ez az iparmágnások által ajnározott nyersicégek jelenlegi kb egy aranyához mérten jónak mondható. Ez a befektetés tehát 60 nap körüli megtérülést ígér, a nyersicégek pedig 100 napot. meglátjuk, hogy alakulnak ezek a számok pár hét/hónap elteltével.
Az alkalom
Számítok ám a részvényesek véleményére. Az az öteletm támadt, hogy míg egy alsós heligyár menedzseri melóval 3-400ft-ot termel, a q5 a tíz alkalmazottal 2500 körül. Vagyis 30 nap után termőre fordul. A 480 arany azonban nagy pénz. Nekem lenne kedvem kiadni az alsós gyárakat fejleszthetőnek, tehát ugyancsak összedobjuk az egyszer-kétszer 480-at, és hasonlóan szétdobjuk a hozamot.
Egyúttal munkásokat keresek, versenyképes fizetéssel. Akinek tetszik az ötlet, jöjjön hozzánk dolgozni, az (indulástól is kezdve) alkalmazottak előnyt fognak élvezni, akármilyen ötlettel is álljunk elő következő akciókor (már amennyire ezt én megígérhetem a 25%-ommal).
Kinek dolgoznál inkább? Aki megmondta, hogy ne nyersanyagcégbe fektess, és ajánlotta, hogy szállj be egy jó bizniszbe, vagy aki nem akart bevenni, és akire hallgatva most nem tudod eladni a nyersidet?
Az álom
Nagy a kockázat (?) azzal, hogy valakinél van a pénzed. Egyféle biztosításban gondolkozom a termelői szövetkezetek között, ha az egyiket bannolják, a többiek kárpótolják az érintett részvényeseket. Ez persze még nem aktuális (hiszen egyedül vagyunk), de ez is bizalmi kérdés lesz, ahol elsősorban azt mérlegelném, kit ismerünk régóta. Kezd dolgozz nálam kampányba átcsapni az ötletelés, inkább abbahagyom.
Support