Libertatea

Published in Romania - Social interactions and entertainment - 20 Jun 2016 08:06 - 1

„Chiar nu ne reproșăm nimic! A fost o performanță că am ajuns aici”
Selecționerul Anghel Iordănescu a umit la finalului meciului cu Albania (scor 0-1), după ce a declarat că România s-a autodepăşit prin calificarea în grupele Euro 2016.

„Chiar nu ne reproşăm nimic! Regretăm rezultatul, normal... O înfrângere este o înfrângere, venită în faţa
Albaniei, care are 21 de jucători care activează în străinătate. Au fost foarte multe momente în care echipa noastră a controlat jocul.
Ne reproşăm că am primit din nou un gol parabil, venit într-un moment în care jocul nu era în favoarea noastră. Am făcut o greşeală în flancul stâng, iar golul a căzut în minutul 44...
În repriza a doua am încercat să revenim în joc şi am împins mult jocul în jumătatea adversă. Dacă e să ne reproşăm ceva, e că nu am marcat. Nu pot să fiu supărat pe jucătorii noştri. Trebuie să luăm lucrurile aşa cum sunt! Nu ne cade bine în niciun caz o înfrângere în faţa Albaniei, dar nu proviţi echipa asta ca pe vremea lui Gicu Dobrin sau a lui Florea Dumitrache.
Nu este o eliminare rușinoasă. Plecăm de la acest Euro cu un punct, am marcat două goluri, sunt echipe care au pierdut la două sau chiar la trei goluri diferență.
Dacă analizăm bine, a fost o performanță că am ajuns aici”, a spus Iordănescu, potrivit Dolce Sport.