Libertatea

Published in Romania - Social interactions and entertainment - 20 Jun 2016 07:55 - 0

Naționala României se va întoarce acasă. Astăzi, la Lyon, „tricolorii” lui Anghel Iordănescu au îngenuncheat în fața Albaniei,
scor 0-1, în ultima etapă a Grupei A. Astfel, albanezii reușesc să
învingă reprezentativa noastră, după o pauză de 68 de ani.

Pe „Stade des Lumiere” din Lyon, naționala lui Iordănescu a dat impresia că va merge fără prea mari emoții în „optimi”, cel puțin la începutul primei reprize. După câteva șuturi amorțite la poarta Albaniei, „tricolorii” ne-au lăsat de înțeles că puteau câștiga la pas ultimul jocdin Grupa A. Însă, albanezii i-au trezit repede la realitate pe elevii lui Tata Puiu, în minutul 23, Lenjani, nemarcat și din șase metri, a trimis peste poarta românilor. Ceea ce avea să devină coșmar pentru noi a avut loc în minutul 43. După o ieșire hazardată a lui Tătărușanu, „decarul” Albaniei, Sadiku, a profitat de acest lucru iar lovitura sa de cap a făcut, în final, să ne închidă porțile acestei ediții a balului european. Cea mai mare ocazie a „tricolorilor” a avut loc în repriza secundă, atunci când Florin Andone a șutat puternic a șutat puternic de la  15 metri, dar execuția sa a întâlnit bara transversală a porții albaneze.
Înainte de Euro, România își făcea calcule de calficare, iar Albania părea victima sigură. În această seară, însă, fotbalul românesc a fost trezit la realitate de o națională care știe ce înseamnă dăruirea în joc și dorința de a-și face suporterii fericiți. Așadar, naționala României părăsește Campionatul European din Hexagon de pe ultimul loc al Grupei A.